Walentynkowa Akcja Poboru Krwi w Wysokiem – polała się krew! bezcennym darem podzieliło się 117 osób

W dniu 18 lutego 2024 r. w miejscowości Wysokie odbyła się otwarta Akcja Poboru Krwi. Hala Sportowa przy SP Wysokie tego dnia stała się miejscem, w którym 117 osób podzieliło się najcenniejszym darem- oddając łącznie ponad 52 litrów krwi.
Akcja poboru krwi rozpoczęła się o godz.8, już wtedy można było zobaczyć kolejkę osób chętnych do podzielenia się najcenniejszym darem jakim możemy dać drugiemu człowiekowi -tego dnia 132 osoby zarejestrowało się aby oddać krew. Już od samego rana na krwiodawców czekało wiele atrakcji, które nadawały akcji wyjątkowego i niepowtarzalnego walentynkowego klimatu. Każdy dawca mógł liczyć na zestaw upominków m.in: stylową świecę zapachową, gadżety promocyjne Gminy Zamość, oraz Stowarzyszenia HDK przy UGZ. Docenianie krwiodawców w zamian za ich bezinteresowną pomoc nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie darczyńców. Dzięki wielkiemu sercu wielu firm i przedsiębiorców krwiodawcy mogli wylosować karnety i vouchery na:, bilard, usługi barberskie, fitness, zestawy obiadowe, pizzę. O regeneracyjny posiłek dla Krwiodawców zadbało KGW Wysokie. Na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach krwiodawcy mogli znaleźć przepyszne ciasta oraz gorącą czekoladę, a Panie z Białobrzeg częstowały dawców słodkościami.
W trakcie trwania akcji Polski Czerwony Krzyż oraz Roztoczańska Grupa Ratowników Drogowych przekazywali jej uczestnikom zasady udzielania pierwszej pomocy oraz rozdawali materiały promocyjne dotyczące krwiodawstwa. Dla wszystkich chętnych możliwy był również udział w warsztatach prowadzonych przez animatorów z Sali Zabaw ,,HOP BĘC” ,na których można było wykonać unikatowy upominek. W czasie trwania akcji , krwiodawcy mieli niepowtarzalną okazję na wykonanie oraz otrzymanie już wydrukowanego pamiątkowego zdjęcia w walentynkowej scenerii.
Po zakończonej akcji, odbyło się losowanie nagród przekazanych przez Wójta Gminy Zamość- Ryszarda Gliwińskiego, Radnego Rady Powiatu w Zamościu – Konrada Dziubę oraz Dyrektora SP w Wysokiem Krzysztofa Mroza. Z pośród 117 osób, które oddały krew wylosowano 5 osób które otrzymały wysokiej jakości głośniki bezprzewodowe. Losowanie nagród transmitowane było na żywo w mediach społecznościowych i cieszyło się wieloma reakcjami krwiodawców.
Ta akcja była pierwszą włączającą się do VII edycji konkursu „Bitwa Sołectw – do ostatniej kropli krwi”. Konkurs, trwa do końca bieżącego roku, jest skierowany do mieszkańców Gminy Zamość. Przez cały okres konkursu krew można także oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Zamościu przy ul. Aleje Jana Pawła II 10 (po oddaniu krwi należy wypełnić krótką deklarację).
Dziękujemy wszystkim: Samorządowi Gminy Zamość , RCKiK OT Zamość, KGW Wysokie, Bortatycze oraz Białobrzegi, Dyrekcji i Pracownikom SP w Wysokie, OSP Wysokie za wsparcie tej akcji poboru krwi, za pomoc w jej zorganizowaniu oraz promowaniu idei Honorowego Krwiodawstwa. Zapraszamy już teraz na kolejną akcję poboru krwi, która odbędzie się 12 maja w Szkole Podstawowej w Żdanowie.

SHDK: Bartłomiej Pikuziński