Mam pytanie odnośnie kolektorów słonecznych…

PYTANIE:
Mam pytanie odnośnie kolektorów słonecznych bo roznoszone były listy z kwotami do dopłaty ale tak ciężko się doczytać ile trzeba dopłacić czy można byłoby gdzieś na stronie gminy konkretnie napisać co i jak bo ludzie chcą rezygnować jak trzeba będzie dopłacić 5000 zł to dużo ludzi zrezygnuje bo za tyle można kupić na wolnym rynku i to jest już moja własność a nie gminy jakieś kwoty netto brutto o co tu chodzi ja chcę wiedzieć ile muszę dopłacić konkretnie z góry dziękuję za odpowiedź.
12.07.2020

ODPOWIEDŹ:
Witam i dziękuję za kontakt.

Z treści e-maila wnioskuję, że jest Pan objęty gminnym projektem „Odnawialne źródła energii w Gminie Zamość – część III”, oraz że w miesiącu lipcu otrzymał Pan pismo przeze mnie podpisane. Jeśli tak – proponuję je jeszcze raz spokojnie przeczytać. Jest ono tylko informacją o aktualnym stanie spraw związanych z realizacją projektu i o planowanych przyszłych działaniach. Pismo nie zawiera informacji o poziomie udziału finansowego Mieszkańców, gdyż na obecnym etapie nie ma możliwości tego określenia. W piśmie jest wyraźnie napisane, że nastąpi to dopiero po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na dostawę i montaż kolektorów słonecznych – cytat „Ostateczny udział finansowy Mieszkańców w realizacji zadania będzie znany po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego i podpisaniu umowy z Wykonawcą dostawy i montażu kolektorów słonecznych. Podpisanie umowy z Wykonawcą planowane jest w miesiącach wrzesień – październik 2020r. Wówczas będą Państwu przedstawiane ostateczne warunki finansowe i organizacyjne udziału w projekcie, oraz nastąpi podpisywane umowy na montaż kolektorów słonecznych na Państwa nieruchomości. Rzeczowa realizacja zadania planowana jest w ramach budżetu Gminy Zamość 2021 roku”. Czy można dzisiaj kupić i zamontować nowy zestaw kolektorów słonecznych za 5000 zł? Moim zdaniem nie jest to realne. Więcej kosztowały kolektory, które montowaliśmy w latach 2017-2018. Nawet jeśli tak spadły ceny to w indywidualnym zakupie będą one wyższe od tych które osiągniemy w realizacji gminnego projektu, gdyż po prostu zamawiamy 386 zestawów a nie jeden. Mamy też unijne dofinansowanie, które zmniejsza udział finansowy uczestników gminnego projektu. Jeśli jest Pan w gminnym projekcie i jest Pan zdecydowany na zakup i montaż kolektorów słonecznych to moim zdaniem nie opłaca się z niego wycofywać. Kwestia własności moim zdaniem też niczego nie rozstrzyga. Przy indywidualnym zakupie będzie Pan przez 5 lat ponosił odpowiedzialność i koszty napraw związane z funkcjonowaniem zestawu. Także w przypadku jego uszkodzenia lub zniszczenia w wyniku np. zjawisk atmosferycznych. Trzeba będzie go indywidualnie ubezpieczyć. W przypadku gminnego projektu tym wszystkim zajmuje się administracja. Kolektor będzie na dachu Pana budynku – jaką ma dla Pana znaczenie jego własność? Proszę o cierpliwość. O konkretach będziemy wspólnie decydować w odpowiednim czasie. Finałem będzie dobrowolnie podpisana umowa – ale to dopiero prawdopodobnie jesienią tego roku.

Ryszard Gliwiński
13.07.2020 r.