W dniu 6 stycznia jak co roku po zamojskich ulicach przeszedł paradny Jubileuszowy Orszak Trzech Króli. Była to już X edycja tego wydarzenia. Pomimo mroźno – deszczowej pogody mieszkańcy licznie przybyli na zorganizowaną uroczystość. Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnej wędrówki z Trzema Królami. Początek orszaku otworzono mszą świętą sprawowaną w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza w Zamościa. O oprawę muzyczną zadbał Reprezentacyjny Zespół Wokalny Służby Więziennej, a mszy św. przewodniczył pasterz diecezji-zamojsko lubaczowskiej bp Marian Rojek. Po mszy św. pod katedrą ustawił się orszak. Jubileuszowe kolędowanie prowadzone było przez Szkołę Muzyczną Yamaha oraz Katolicką Szkołę Podstawowa im. św. Ojca Pio w Zamościu. Na pierwszej stacji orszaku w „Bramie Spotkań” uczniowie Szkoły Podstawowej w Mokrem zaprezentowali „Taniec Aniołów”. Kulminacyjnym momentem wydarzenia był pokłon Trzech Króli, który został oddany Dzieciątku Jezus na Rynku Wielkim w Zamościu. Gminę Zamość w sposób szczególny reprezentował Leszek Stankiewicz – wice dyrektor Szkoły Podstawowej w Płoskiem, który podczas Orszaku wcielił się w postać Króla Melchiora X, jednym z narratorów Orszaku był Wojciech Suchowicz – Radny Rady Gminy Zamość, Sołtys Sołectwa Wólka Panieńska. Na płycie zamojskiego rynku stanął także namiot promocyjny Gminy Zamość, w którym Panie z Kół Gospodyń Wiejskich częstowały zebranych pysznymi smakołykami. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło aż jedenaście kół z terenu gminy, w tym: Sitaniec Wolica, Mokre, Wysokie, Pniówek, Sitaniec, Żdanówek, Łapiguz, Bortatycze, Chyża, Białobrzegi oraz Skaraszów. Na zakończenie spotkania Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” zaśpiewał oraz zatańczył poloneza do melodii „Bóg się rodzi”. W jubileuszowym pokazie tanecznym brali udział także patroni wydarzenia, a zatem nie zabrakło i Wójta Gminy Zamość Ryszarda Gliwińskiego. Całość Orszaku Trzech Króli zabezpieczali druhowie ochotnicy z jednostek terenowych Gminy Zamość. Zamojski orszak odbył się pod honorowym patronatem bp zamojsko-lubaczowskiego Mariana Rojka, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka oraz Wójta Gminy Zamość Ryszarda Gliwińskiego. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.
UGZ: A.W.





































































