„Ale Cantare” po złoto do Rzeszowa

35

„Złoty Dyplom” i 96 punktów na 100 możliwych przyznało Jury zespołowi „Ale Cantare” z Płoskiego na XI. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie. W dniu 27.01.2024 r. żeński zespół wokalny z Gminy Zamość wziął udział w prestiżowym konkursie muzycznym, w którym rywalizowało łącznie 26 zespołów, w tym 22 chóry. Grupa chórzystek „Ale Cantare” prezentowała swój program w kategorii „chórów jednorodnych”, w której była najlepsza.

Centrum wydarzeń w ramach XI. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie zlokalizowano w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ten doroczny konkurs skierowany jest do amatorskich zespołów chóralnych oraz orkiestr. Celem festiwalu jest podnoszenie jakości pracy artystycznej formacji amatorskich, ocena dorobku artystycznego zespołów, integracja amatorskiego ruchu artystycznego oraz ocena pracy dyrygentów i ich doskonalenie zawodowe. Dyrygentką żeńskiego zespołu wokalnego „Ale Cantare” z Płoskiego w Gminie Zamość jest Barbara Rabiega, a grupa szlifuje poziom pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, gminnego samorządu oraz OSP Płoskie. W tym roku obowiązkowym utworem konkursowym dla wszystkich zespołów wokalnych była kolęda „Lulajże Jezuniu” w dowolnej aranżacji. Czas całej prezentacji nie mógł przekroczyć 10 minut więc artyści mogli jeszcze dobrać do repertuaru inne kolędy lub pastorałki. „Ale Cantare” zaśpiewało łącznie aż 4 utwory: Pospieszajcie pastuszki, Lulajże Jezuniu, Nuż my dziś Krześcijani i Przybieżeli do Betlejem. Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się już o godz. 10:00, a wszystkie 26 zespołów w różnych kategoriach wykonało łącznie 80 utworów. Jury w składzie Prof. dr hab. Dariusz Dyczewski- przewodniczący, Prof. dr hab. Monika Mielko-Remiszewska, Dr hab. prof. UR Anna Marek- Kamińska przyznało formacji wokalnej z Gminy Zamość aż 96 punktów i „Złoty Dyplom”. Tylko dwa inne zespoły miały nieco więcej punktów. Wieczorem, już po przesłuchaniach konkursowych, o godz. 18:00 w rzeszowskiej Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiono uroczystą Mszę świętą z udziałem wszystkich zespołów festiwalu. Mszę celebrował JE ks. Biskup Jan Wątroba – Ordynariusz Rzeszowski. Tuż po Mszy odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników i rozdanie dyplomów, a także galowy koncert finalistów. Organizatorami tegorocznego festiwalu były następujące podmioty: Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie, Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, a także Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, red. JK, fot. Agnieszka Tor, „Ale Cantare”.

Zespół „Ale Cantare” z Płoskiego funkcjonuje w ramach działalności statutowej Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z siedzibą w Wysokiem

Galeria zdjęć