XVI Dzień Muzealnika w Gminie Zamość

DZIEŃ MUZEALNIKA – wyjątkowe spotkanie z rękodziełem, tradycją i bogactwem kulturowym. XVI edycja wydarzenia odbyła się 19 czerwca br. na placu przy Regionalnej Izbie Pamięci oraz Centrum Kultury Dawnej w Wysokiem. W sąsiedztwie obiektów, które mieszczą sporą ilość wiekowych, unikalnych eksponatów, stanowiących ogromną skarbnicę wiedzy i historii na temat dawnego życia na wsi. Tego dnia wszyscy obecni spędzili niedzielne popołudnie na wspólnej zabawie z historią na ludowo.
Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego powitania wszystkich zaproszonych gości przez Sołtys sołectwa Wysokie Katarzynę Szałachę. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem, przybliżając obecnym historię powstania muzealnych obiektów. Do gorącego powitania przyłączył się również Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński.
Następnie Wójt Gminy, w towarzystwie gospodarzy i mieszkańców sołectwa, dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej (znajdującej się na placu przy RIP): Pamięci pomordowanych przez Bolszewików 30 sierpnia 1920 roku w Wysokiem, funkcjonariuszy Policji Państwowej: Pawła Łomacza, Józefa Radeckiego i Franciszka Zantary.
Nadszedł czas na realizację programu scenicznego. Jako pierwsi wystąpili wychowankowie Szkoły Podstawowej w Wysokiem. Młodzi artyści przygotowani przez dyrekcję oraz grono pedagogiczne szkoły zaprezentowali ciekawy blok wokalno-artystyczny.
Tuż po nich na scenie wystąpił zespół „WESOŁE GOSPOSIE” z Sitańca Kolonii, niezmiennie od lat pod kierownictwem Pani Haliny Bosiak. W swoim repertuarze prezentował pieśni ludowe i biesiadne.
Kolejną atrakcją niedzielnego popołudnia było widowisko „U Maciejów na przedgrodziu” w wykonaniu Międzypokoleniowego Zespołu Obrzędowego ZAWSZE RAZEM. Zespół działa przy Domu Kultury w Woli Gułowskiej. Jego celem przewodnim jest ocalenie dawnych zwyczajów od zapomnienia, kultywowanie obrzędów ludowych i wiejskiej rozrywki.
Publiczność miała również okazję wysłuchać koncertu Zespołu kameralnego Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu „TEGO MI GRAJTA” – artyści zaprezentowali najpiękniejsze utwory założyciela orkiestry i jego kontynuatorów.
Na zakończenie wystąpił męski zespół wokalny CHYŻANIE z Chyżej, pod kierunkiem społecznego instruktora, Ireneusza Szewczuka. Swoim wystąpieniem Panowie wprowadzili publiczność w taneczną atmosferę. W wolnych chwilach, między występami Pani Agnieszka Kwoka oraz Pani Henryka Sobczuk recytowały wiersze Pani Krystyny Sikorskiej, wieloletniej działaczki społecznej w Gminie Zamość.
Oprócz atrakcji scenicznych, dla uczestników przygotowano sporo dodatkowych niespodzianek. Wśród nich stoiska wystawiennicze: FOLK STUDIO – wywiady, rozmowy, pogadanki z KGW Wysokie oraz plenerowa wystawa rękodzieła i eksponatów Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem; „KOŁO FORTUNY” Regionalnej Izby Pamięci – zagadki z nagrodami; pokaz oraz prezentacja tkactwa i hafciarstwa – Stowarzyszenie „WYSOKIE NAD ŁABUŃKĄ”; pokaz makramy – KIJ ROZTOCZAŃSKI – Pani Kinga Kozar, pokazała chętnym jak własnoręcznie wykonać unikatową dekorację do każdego wnętrza, pokaz kowalstwa artystycznego – kuźnia Jerzy Kwarciany.
Główną atrakcję dla dzieci stanowiła STREFA ANIMACJI, a w niej: stoisko animacyjne Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem (balonowe kręcicuda, bańki mydlane, konkurencje sprawnościowe dla najmłodszych). Dzieci miały również możliwość skorzystać z przejażdżki kucykiem oraz odwiedzić stoisko CENTRUM GEOTURYSTYCZNEGO w Lipsku Polesiu, gdzie nie tylko dzieci, lecz również dorośli mogli skosztować staropolskiego jadła i postrzelać z łuku do celu. Ciekawym elementem dodatkowych atrakcji była foto ścianka „wiejska chałupa”, gdzie można było zrobić sobie unikalne zdjęcie pamiątkowe z wydarzenia.
To był naprawdę upalny dzień. Dzięki druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem wszyscy obecni mogli się schłodzić korzystając z kurtyny wodnej.
W trakcie trwania festynu możliwe było również zwiedzanie Centrum Kultury Dawnej oraz Regionalnej Izby Pamięci.
Wiele wrażeń smakowych gościom dostarczyła Plenerowa Strefa Degustacji Regionalnych Potraw. Panie z KGW w Wysokiem częstowały wszystkich uczestników swoimi specjałami (świeżo pieczony swojski chleb do smalcu z ogórkiem, przepyszny bigos, „golasy” z kaszą gryczaną i serem, grillowe dania). Dodatkowym przysmakiem podczas wydarzenia dzieliły się Panie z Klubu Seniora Susełek z Hubal, które na tą okazję wypiekły własnej roboty pączki.
Na placu wydarzenia nie mogło zabraknąć Stoiska Promocyjnego Gminy Zamość, gdzie do godz. 17:00 można było porozmawiać z Panem Wójtem i przy okazji pobrać nieodpłatnie materiały promujące gminę.
W organizację wydarzenia włączyło się wiele aktywnych społecznie osób i gminnych jednostek, dzięki którym to szczególne popołudnie było wyjątkowo udane.

Maria Juszczak-Sowińska