Nadawanie nazw ulicom…

108

PYTANIE:

Witam Serdecznie

Panie Wójcie
Przeczytałem na stronie Gminy Zamość o dofinansowaniu budowy dwóch dróg w Gminie- jest sukces !!!. Wiele miejscowości w Gminie Zamość już dawno nie ma charakteru jednej ulicy przy której wybudowane są domy mieszkańców, lecz wielu rozproszonych lub zwartych ulic i osiedli. Mam pytanie dotyczące nowo powstałych ulic na terenie Gminy- czy nie warto tym ulicom w poszczególnych miejscowościach nadawać nazwy (nowe – bądź zwyczajowo funkcjonujące). Rozumiem że nadawanie nazw ulicom już istniejącym wiąże się z kosztami dla mieszkańców ( wymiana dokumentów osobistych ) oraz dla firm ( zmiany w nazwach, KRS itp.); ale przy nowo powstałych ulicach i osiedlach nowi mieszkańcy i tak muszą zmienić swoje adresy, więc i tak ponieść koszty i poświęcić swój czas .

Z wyrazami szacunku.
Mieszkaniec Gminy Zamość
28.02.2022

ODPOWIEDŹ:

Witam i dziękuję za kontakt e-mail i zauważenie informacji o kolejnej dotacji pozyskanej dla realizacji gminnych inwestycji. Pisze o tym więcej w najnowszym wydaniu Biuletynu Samorządu Gminy Zamość, w wersji elektronicznej za kilka dni będzie on dostępny na www.gminazamosc.pl

Mam Pan rację zauważając problem braku nazw ulic w niektórych sołectwach Gminy. Najbardziej zauważalne jest to w Kalinowicach i Wólce Panieńskiej, ale także w części Płoskiego i Sitańca. To utrudnienie dla poszukujących konkretnego adresu, ale także i dla nadawania kolejnych numerów posesjom. Gmina Zamość jest wciąż wielkim placem budowy. Musimy więc kiedyś zmierzyć się z poważnym wyzwaniem jakim jest nadawania nazw ulic i tym wszystkim, co nim jest związane. Aby zrealizować zadanie potrzeba dobrego przygotowania administracji, zaangażowania samorządów sołeckich i zrozumienia Mieszkańców dla konsekwencji procesu. Wyjątkowość wyzwań 2022 roku nie pozwala raczej obecnie pozytywnie myśleć o wdrożeniu procesu. Czy można rozpocząć działania w 2023 roku? Spróbujemy na początek w tym roku porozmawiać o tym z Mieszkańcami Kalinowic i Wólki Panieńskiej.

Pozdrawiam
Ryszard Gliwiński

26.03.2022 rok