Międzypokoleniowe Andrzejki w Żdanówku

W sobotni wieczór 12 listopada 2022 r. w świetlicy wiejskiej w Żdanówku odbyły się „Andrzejki”. Przybyłych gości powitała i zaprosiła do wspólnej zabawy Beata Stręciwilk – sołtys sołectwa Żdanówek. O historii wróżb andrzejkowych opowiedziała wróżka Małgorzata Darul. Tradycje wróżb andrzejkowych znane były w Europie już od XII wieku, a ich źródeł doszukiwać się można w starożytnej Grecji. Wróżby odbywały się w wigilię św. Andrzeja, orędownika zakochanych, wspomagającego w sprawach matrymonialnych. Pierwotnie obchodzono je z wielką powagą, a uczestnikami były tylko panny, które dzięki wróżbom miały poznać kandydata na męża. Wiele spośród wróżb andrzejkowych przetrwało do dziś. Najbardziej znaną jest oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza do naczynia z zimną wodą. Przyszłość interpretuje się z rzucanego na ścianę cienia z zastygłego wosku. Inna znana wróżba to „spacer trzewików”. Dziewczęta układają kolejno swoje buty od ściany do drzwi. Właścicielka buta, który pierwszy dotrze do progu, jako pierwsza wyjdzie za mąż. Popularne jest również przepowiadanie imienia przyszłego męża lub żony poprzez przekłuwanie serca. Na jednej kartce wypisujemy męskie, a na drugiej żeńskie imiona. Kartki odwracamy na drugą stronę i każdy uczestnik przekłuwa kartę (mężczyźni z imionami żeńskimi i odwrotnie), a następnie sprawdza, w jakie imię trafił – jest to prawdopodobnie imię naszego przyszłego męża/żony. Obecnie andrzejki są okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Po wstępie o historii andrzejek wróżka Małgorzata Darul i wróżbita Konrad Serafin rozpoczęli wróżenie chętnym osobom, a wróżki Anna Smyl i Małgorzata Kwapisz przystąpiły do przeprowadzenia wróżb i zabaw andrzejkowych. Najmłodsi uczestnicy zabawy przybyli w barwnych i różnorodnych przebraniach. Odbyło się kręcenie butelką, gdzie każdy losował śmieszne zadanie do wykonania. Następną zabawą, która zapewniła dużo uśmiechów, był taniec na gazecie, gdzie uczestnicy dobrani w pary tańczyli na niej. Kiedy muzyka się zatrzymała, wszyscy składali gazetę na połowę i do muzyki tańczyli dalej. Kto w tańcu opuścił nogę za gazetę, to ta para odpadała z zabawy. Rywalizacja była „zacięta”. Spośród przeprowadzonych wróżb odbył się „spacer trzewików” i lanie wosku. W przerwie dla uczestników zabawy panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żdanówku przygotowały słodki poczęstunek i napoje. Przed dalszą zabawą czekał również dla każdego kawałek pizzy. Po tańcach-wygibańcach i zabawie z losami nastąpił koniec spotkania. Za udział w zabawach, każdy otrzymał nagrodę lub coś słodkiego. Przy wyjściu każdy z uczestników mógł jeszcze wziąć udział w wróżbie z przekłuwaniem serca z imionami.
Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w przygotowaniu zabawy andrzejkowej. Organizatorami spotkania byli: Samorząd Gminy Zamość, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Żdanówek, Koło Gospodyń Wiejskich w Żdanówku, OSP w Żdanówku.

UG: Edward Osiewicz