W sobotę 9 lipca 2022 roku, w świetlicy wiejskiej w Sitańcu, swój Jubileusz 30-lecia świętowało Koło Gospodyń Wiejskich w Borowinie Sitanieckiej oraz zespół śpiewaczo-obrzędowy „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec. Część oficjalna rozpoczęła się od powitania gości przez sołtysa sołectwa Borowina Sitaniecka Michała Budzyńskiego oraz przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Halinę Kierepkę. Przedstawiona została historia obydwu formacji, poznaliśmy osiągnięcia tych wyjątkowych jubilatek, a także trudy działalności i trwania z licznych działaniach na przestrzeni trzech dekad. Początki zawiązania organizacji sięgają 1992 roku, a nie był to łatwy czas do podejmowania aktywności obywatelskiej. Brak warunków lokalowych, także nie działał na korzyść utworzenia oraz istnienia Koła, jednakże silna determinacja oraz chęć działalności były silniejsze od napotykanych przeszkód. Na bazie Koła powstał zespół, który nieprzerwanie koncertuje na terenach gminy, polski a nawet za granicami naszego kraju, stale reprezentując i promując Gminę Zamość. Chcąc pokazać swój dorobek artystyczny Panie wykonały okolicznościowy koncert wokalno-artystyczny. W koncert wpleciona została twórczość literacka Anny Samulak, utalentowanej piśmienniczo członkini zarówno zespołu jak i Koła. Po uroczystym i pełnym wzruszeń występie, życzenia jubilatkom złożył Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. W towarzystwie przedstawicieli Radnych oraz Sołtysów Gminy Zamość, Panowie odśpiewali Paniom gromkie sto lat oraz wręczyli okazjonalne upominki oraz symboliczne róże. Swoją obecnością, jubilatki zaszczycił również Starosta Powiatu Zamojskiego Stanisław Grześko, który wręczył Paniom listy gratulacyjne. Na zakończenie jakże sentymentalnego i pełnego wzruszeń spotkania zaśpiewał męski zespół wokalny „Chyżanie”. Tym razem to Panowie pragnęli uhonorować Panie swoim występem, by nie tylko One „zabawiały publiczność”, ale również by One mogły skorzystać z chwili przyjemności. Na wszystkich uczestników spotkania czekała wystawa rękodzielnicza oraz plansze ze zdjęciami jubilatek. W trakcie spotkania można było wpisać się do pamiątkowej kroniki oraz obejrzeć prezentację multimedialną, w której mogliśmy się cofnąć w czasie aż do pierwszych dni działalności zarówno Koła Gospodyń jak i zespołu śpiewaczego.
UGZ: A.W.













