Zamojskie Dni Folkloru nr 22

XXII Zamojskie Dni Folkloru w Zwierzyńcu odbyły się 11 lipca 2021 r., na tle zabytkowych budynków Zespołu Zarządu Ordynacji Zamojskiej, zajmowanych obecnie przez Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu. Na 30 wykonawców aż 8 podmiotów występujących reprezentowało Gminę Zamość i działalność Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość.
Wydarzenie w Zwierzyńcu jest z reguły imprezą folklorystyczną w plenerze, organizowaną przez Starostwo Powiatowe w Zamościu. Co roku licznie biorą w niej udział wykonawcy z całego Powiatu Zamojskiego. Jedynie w 2020 roku zorganizowano przegląd on-line. W niedzielę do Zwierzyńca przyjechało aż 30 wykonawców z całego Powiatu (kapele, chóry, zespoły śpiewacze i śpiewaczo-obrzędowe oraz soliści), w tym aż 8 podmiotów artystycznych z Gminy Zamość, więc nasi wykonawcy stanowili ponad 26% wszystkich występujących. Każdy mógł zaprezentować 2 utwory. Naszą Gminę w ludowym repertuarze reprezentowały następujące zespoły i soliści (7 zespołów i 2 solistów – łącznie blisko 80 osób):

• Zespół „Chyżanie” z Chyżej – utwory „Zielony mosteczek” i „Szła dzieweczka do laseczka”,
  • Chór „Sitanianie” z Sitańca – „Rwać Jagody”, „Piękna nasza Polska cała”,
  • Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii – wiązanka melodii rozrywkowych i utwór „Płynie potok doliną”,
  • Zespół „Czerwone Korale” z Zawady – „Cyt, cyt, skrzypią drzwi” i „Pojechał Jaś na łowy”,
  • Solista Ireneusz Szewczuk – „Hosadyna” i „Za górami, za lasami”,
  • Zespół „Echo Lipska” z Lipska – „Na parkanie” i „Mam piękne oczy”,
  • Zespół „Kalinka” ze Skaraszowa – „Chatka” i „Ziemio Polska”,
  • Zespół „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej – „Oj, siano, siano” i „Skowroneczek”.

W naszej gminnej grupie wykonawców znalazła się również solistka Aniela Kapłon z Zamościa, w przeszłości związana z zespołem „Wesołe Gosposie”, zaśpiewała utwory pt. „Granica” i „Cyganeczka Zosia”. Występom przysłuchiwali się liczni turyści piesi i rowerowi, a także miłośnicy muzyki ludowej. Naszym gminnym artystom towarzyszyli Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński i Przewodniczący Rady Gminy Zamość Piotr Koczułap. W podziękowaniu za występy wykonawcy otrzymywali brawa oraz pamiątkowe statuetki i dyplomy.

GOK: Magda Misztal i JK