Festiwal Pieśni Biesiadnej w Zawadzie

12 wykonawców wzięło udział w III Festiwalu Pieśni Biesiadnej, który odbył się w ostatnią niedzielę lipca, 25.07.2021 r., na stadionie sportowym w Zawadzie. Ze względu na stan epidemii festiwal miał roczną przerwę, a w tym roku przyjął formę gminnego przeglądu zespołów i solistów. Wystąpiło łącznie 12 podmiotów wykonawczych. Gospodarzami wydarzenia było Sołectwo Zawada, miejscowy zespół „Czerwone Korale” oraz zawadzkie Koło Gospodyń Wiejskich. Całość poprowadził małżeński duet konferansjerski w składzie Ewa Pysiewicz-Marczuk i Leonard Marczuk ze znanej zamojskiej formacji „Lolek Orkiestra”.

Biesiadę wokalną otworzył Sołtys Sylwester Dobromilski, zarazem Radny Rady Gminy Zamość, w towarzystwie Anny Zgnilec – Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie oraz przedstawiciela Urzędu Gminy Zamość, Konrada Dziuby z Wydziału Społeczno-Administracyjnego. Piękna pogoda i formuła festynu zgromadziła na zawadzkim stadionie liczną grupę osób. Wspaniała atmosfera oraz niebagatelna widownia towarzyszyła wszystkim występom. Publiczność wspólnie bawiła się z zespołami, śpiewając powszechnie znane polskie piosenki. Na pewno pomogły w tym śpiewniki, wydrukowane przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość i rozdane wśród publiczności. Nie zabrakło też tańców pod sceną. W trakcie przeglądu poproszono również Wójta Gminy Zamość, Ryszarda Gliwińskiego, o zabranie głosu w imieniu Samorządu, który ufundował nagrody za udział dla każdego gminnego wykonawcy. Tegoroczny festiwal w Zawadzie ukazał część bogatego życia kulturalnego Gminy, prezentując większość formacji śpiewaczych, działających pod skrzydłami Samorządu i Gminnego Ośrodka Kultury. Wystąpili następujący artyści: „Czerwone Korale”, „Roztoczanki” z solistką Marią Listopad, „Kalinka”, „Echo Lipska”, „Sitanianie”, „Wesołe Gosposie”, „ShowMen Szopinek”, „Ale Cantare”, „Chyżanie” z solistą Ireneuszem Szewczukiem oraz niezależny solista Maciej Wojtasiuk. Każdy wykonawca indywidualny, bądź zespół czy chór, otrzymał pamiątkową niepowtarzalną statuetkę, wykonaną w pracowni ceramicznej „Warto, bo z Roztocza” Mirosława Lipskiego z Krasnobrodu. Oczywiście, nie zabrakło też atrakcji pozascenicznych. Dzieci miały okazję poszaleć za darmo na dmuchanych zamkach i zjeżdżalniach, a starsi mogli się zaopatrzyć w najnowsze gminne kalendarze i publikacje turystyczne na stoisku promocyjnym Gminy Zamość. Tuż obok było też stoisko z prozdrowotnymi artykułami z aloesu.
Ponadto, na placu festynowym zaparkował szczepieniobus, do którego ustawiła się całkiem spora kolejka. Kilkadziesiąt osób zgłosiło chęć zaszczepienia się przeciwko Covid-19, ale po wywiadzie medycznym, do szczepienia zakwalifikowano 18 uczestników wydarzenia.
Zawadzki festiwal był kolejną okazją do integracji lokalnej społeczności, zwłaszcza że został sfinansowany ze środków Funduszu Sołeckiego. Organizatorami wydarzenia byli Samorząd Gminy Zamość, grupa aktywnych mieszkańców Sołectwa Zawada, w tym zespół „Czerwone Korale”, zawadzkie OSP i KGW, Sołtys i Rada Sołecka Zawady oraz Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość.

tekst: Anna Zgnilec (KGW Zawada) i Jarek Kalbarczyk (GOK)
foto: UGZ i Bartłomiej Pikuziński