Panie Wójcie tym razem krótko i konkretnie. MZK Zamość…

503

PYTANIE:
Witam. Panie Wójcie tym razem krótko i konkretnie. MZK Zamość linia 33 kurs z ul. Zamojskiego z godziny 11,20. Istnieje pilna potrzeba przywrócenia ww. kursu z uwagi na zbyt długą przerwę w kursowaniu do Hubal i Wychodów. Zdaję sobie sprawę że ilość pasażerów może być znikoma lecz potrzeba zapewnienia potrzeb ludzkich jest czasem ważniejsza niż ekonomia. Dla przykładu dodam że w niedzielę kursuje linia 2 z Pniówka na giełdę ?, tutaj o ekonomię nikt nie pyta. Proszę o szybką odpowiedź i podjęcie stosownych działań. Dziękuję.
24.05.2020 r.

ODPOWIEDŹ:
Witam i dziękuję za kolejny kontakt e-mail.
Autobus MZK linii 33 o kursie z Wychodów o godzinie 11.58 jest w rozkładzie jazdy zarówno w dni nauki szkolnej jak i w okresie wakacji. Jego kursowanie zostało przez MZK Sp.o.o. w Zamościu zawieszone po 14 marca, kiedy to wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Napisałem pismo do Prezesa Spółki, aby w trybie pilnym przywrócono kursowanie wszystkich autobusów w trybie wakacyjnym.
Autobus linii nr 2, o którym Pan pisze decyzją Wójta Gminy kursuje tylko na odcinku Pniówek – granica Miasta (przy Kalinowicach). Jego przejazd przez Miasto i dalej aż do giełdy w Mokrem to decyzje Spółki MZK – z budżetu Gminie nie dopłacamy do tych kilometrów.
Ma Pan rację – zapewnienie ludzkich potrzeb jest ważniejsze od ekonomii. Problem polega na tym, że nie ma możliwości realizacji ludzkich potrzeb bez ekonomii (pieniędzy). Zadania gminy (ludzkie potrzeby) to bardzo szeroki katalog. Kursowanie autobusów MZK po Gminie Zamość finansowane jest w ogromnej większości z budżetu Gminy (1 000 000 zł), oraz z biletów kupowanych przez uczniów dojeżdżających do szkół w Zamościu. Od połowy marca Spółka MZK nie ma wpływów z biletów kupowanych przez dojeżdżających do szkół. Już dwa tygodnie temu miałem kontakt telefoniczny ze Spółki MZK – propozycję ograniczenia kursowania autobusów od 1 września. Odpowiedziałem, że w obecnych warunkach nie mam podstaw do podejmowania takich decyzji. Nie wiem czym zakończy się rok 2020 dla gminnego budżetu w tym zakresie. O sytuacji w realizacji dochodów Gminy 2020 roku napiszę więcej po 10 czerwca. Dzisiaj tylko krótko. Udziały w podatku PIT przekazywane przez Ministra Finansów za miesiące marzec i kwiecień 2020 roku są o 657 704 zł mniejsze od tego samego okresu 2019 roku, a w skali roku w 2020 roku mamy mieć przekazane 1 592 603 zł więcej niż w 2019 roku. Nadrobimy to w pozostałych 8 miesiącach? A co jeśli nie – po stronie wydatków budżetu mamy te pieniądze wydane. Z tą ekonomią trzeba będzie sobie poradzić. Na razie jeszcze nie podejmuję drastycznych decyzji, ale być może one nas czekają. Piszę nas, bo będą dotyczyły ludzkich potrzeb.

Pozdrawiam
Ryszard Gliwiński
30.05.2020 r.