Strażacy OSP na pierwszej linii pomocy

Nasi Strażacy – to ONI nieśli pomoc podczas i po burzy, jaka miała miejsce w Zamościu i Powiecie Zamojskim w tegoroczne Boże Ciało, 11 czerwca.

11 czerwca 2020 r., czwartek, Święto Bożego Ciała, późne popołudnie – dokoła grzmoty, błyski i złowrogi szum wiatru. Około godziny 18.37 otrzymuję pierwszy telefon od Strażaka Ochotnika, który potrzebuje pomocy w postaci wypożyczenia plandek do zabezpieczenia dachu na własnym budynku mieszkalnym. Po czym wykonuję telefon do Komendanta Gminnego OSP i Wójta Gminy Zamość, aby uruchomić magazyn przeciwpowodziowy i wydać niezbędne materiały Strażakom Ochotnikom, by jak najszybciej mogli przystąpić do akcji.
Uczucie grozy i zagrożenia, dźwięki łamiących się drzew, przemieszczanie elementów i zerwanych konstrukcji dachów, i uderzających przedmiotów. W tle dźwięki syren i sygnały świetlne. To Nasi Strażacy Ochotnicy w akcji, walczą z żywiołem, robią wszystko, byśmy mogli czuć się bezpiecznie.
Niemal od razu, gdy rozpętała się burza, na drogach mogliśmy zobaczyć działające zastępy Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Zamość, współpracujące ze Strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.
Teraz na spokojnie rozmawiamy ze Strażakami o Ich emocjach, o tym jak wyglądała koordynacja i pomoc potrzebującym. Zdarzały się sytuacje, że Strażacy Ochotnicy z naszej Gminy, przejeżdżając po terenie, widzieli wyrządzone szkody, np. w postaci zerwanego dachu, powalonych drzew na drogach i budynkach. Sami zgłaszali zdarzenia do służb dysponujących, wchodzili na posesję i za zgodą Mieszkańców od razu przystępowali do usuwania skutków nawałnicy. Pomagali Każdemu na miarę swoich możliwości, chociaż było ciężko. Reagowali sprawnie na dyspozycje Komendy Miejskiej, Wójta Gminy czy Komendanta Gminnego OSP. Pomimo, że towarzyszyło Im zmęczenie, jeździli od zgłoszenia do zgłoszenia, widząc także zmęczenie, bezradność i zrezygnowanie poszkodowanych Mieszkańców, ale zarazem ulgę, że nie ucierpieli ludzie, a jedynie dobra materialne. Usuwanie skutków czerwcowej nawałnicy w Gminie Zamość trwało do godz. 8.00 następnego dnia.
Na terenie Powiatu Zamojskiego odnotowano łącznie 139 zdarzeń, tj. złamanych drzew i konarów gałęzi, zerwanych lub uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, uszkodzonych samochodów, zerwanych linii energetycznych, ale najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano właśnie w Gminie Zamość – łącznie 25.
Przy usuwaniu skutków nawałnicy pracowali Druhowie z jednostek OSP/KSRG Białowola i Mokre, OSP Bortatycze, OSP Płoskie i OSP Lipsko.
(na zdjęciach Strażacy Ratownicy z OSP/KSRG Białowola podczas działań ratowniczych).

Foto: Tomasz Bosiak – OSP
Tekst: Bożena Kozioł – UGZ i OSP