Czy jest planowane pozyskanie dotacji lub innych form dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych?

PYTANIE:

Czy jest planowane pozyskanie dotacji lub innych form dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych ? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
03.09.2020

ODPOWIEDŹ:

Witam i dziękuję za kontakt e-mail.

Gmina Zamość jako zadanie budżetowe zakup i instalację paneli fotowoltaicznych na posesjach Mieszkańców realizowała będzie wyłącznie w przypadku pozyskania dotacji z unijnych programów. Możliwość ubiegania się o taką dotację będzie zapewne w ramach Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego na lata 2021-2027. Ale to przyszłość. Unijna perspektywa finansowa tych lat uzgadniana jest jeszcze na szczeblu Premierów wszystkich Krajów członkowskich. Później jeszcze Województwo Lubelskie będzie musiało uzgodnić swój program z Brukselą. Uważam, że konkursowe nabory wniosków o dotację będą nie wcześniej jak w 2022 roku, a więc techniczna realizacja najwcześniej w 2023 roku – ale to chyba wersja optymistyczna (raczej rok później). Obecnie dostępny jest program krajowy „Mój prąd” z dopłatą nie większą niż 5000 zł. Szczegółowe informacje w internecie.

Ryszard Gliwiński
03.09.2020 r.