Jaka przyszłość czeka nauczycieli z przekształcanych szkół?

Jaka przyszłość czeka nauczycieli z przekształcanych szkół, czy ktoś z nimi rozmawiał? Czy jest prowadzona akcja dobrowolnych odejść? Ilu nauczycieli znajdzie pracę w stowarzyszeniu?

Witam i dziękuję za kontakt e-mailowy. Przepraszam też za późną odpowiedź – awaria systemu, nie odbierałem pytań. W wypowiedzi poruszony został bardzo aktualny i trudny problem. Niestety bywa i tak, że nie zawsze mamy wpływ na to co dzieje się wokół nas. Tak jest w sferze finansowania oświaty. Tutaj słowo „samorząd” traci zupełnie swoje znaczenie. Za nas decydują Rząd i Politycy, my tylko „pijemy piwo które nawarzyli”. Moja wypowiedź w temacie będzie bardzo krótka, więcej w jednym z najbliższych numerów Biuletynu Samorządu Gminy Zamość. W tej sprawie pisałem już na zadane pytanie internetowe w miesiącu lutym. Jaka czeka przyszłość Nauczycieli Szkół, które Samorząd Gminy Zamość zamierza przekazać Stowarzyszeniu Rozwoju Lokalnego Dobra Szkoła? Większość będzie mogła wciąż pracować w dotychczasowych Szkołach – na innych warunkach. Ilu? Nie wiem – decyzje w tych sprawach podejmować będą obecni Dyrektorzy Szkół. Będą pewnie tacy, którzy nie otrzymają oferty pracy. Nic na to nie poradzimy – Nauczycieli w Szkołach jest za dużo, a dzieci coraz mniej. Czy jest prowadzona akcja dobrowolnych odejść? Wójt Gminy nie jest pracodawcą dla Nauczycieli. W Gminie Zamość wśród prawie 200 Nauczycieli jest 2-3, którzy mogliby odejść na emerytury. „Karta Nauczyciela” nie pozwala Organowi prowadzącemu Szkoły na samodzielne decyzje. Jaki więc program dobrowolnych odejść? Mówić nauczycielowi – odejdź dobrowolnie po to aby mógł pozostać kolega, koleżanka… Za sytuację w oświacie odpowiadają Rząd i Politycy w Warszawie. Nie zbudowali stabilnego systemu finansującego oświatę a wciąż ją reformując, pogarszają tylko sytuację.

Ryszard Gliwiński