85 lat OSP Białowola

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Białowoli świętowali 85-lecie powstania swojej Jednostki. Była uroczysta Msza Święta, odznaczenia
i wyróżnienia dla Strażaków oraz rodzinny festyn. Jubileusz odbył się w niedzielę 4 maja br. przy Szkole Podstawowej w Białowoli.

W tym roku mija 85 lat od momentu, w którym Strażacy – Ochotnicy z Białowoli założyli miejscową Jednostkę. Inicjatorami byli: Antoni Głagola, Piotr Klimacki, Józef Ostasz, Wojciech Kuźma, Władysław Psiuk, Michał Psiuk, Jan Głagola, Jan Bondyra, Antoni Czapla, Ignacy Gontarz, Karol Serafin, Antoni Psiuk, Piotr Łapa, Józef Łagożny, Michał Milczuk.
Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się 4 maja na placu przy SP w Białowoli. Data strażackiego święta, nie została wybrana przypadkowo. To właśnie wtedy przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka, ustanowiony na pamiątkę męczeńskiej śmierci Świętego Floriana – patrona wszystkich Strażaków.
Obchody rozpoczął ceremoniał strażacki. Aspirant sztabowy w stanie spoczynku Henryk Jakóbczak, złożył meldunek Druhowi Ryszardowi Gliwińskiemu, Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zamościu o gotowości pododdziałów OSP Gminy Zamość do uroczystości. Poczet flagowy, który utworzyli Druhowie Roman Lupa, Paweł Bosiak i Piotr Bosiak wciągnął na maszt biało-czerwone barwy. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Białowoli odegrała Hymn Państwowy oraz Hymn Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Uczestników strażackiego święta powitał Druh Andrzej Lis, Prezes OSP Białowola. W krótkim wystąpieniu podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do wspólnego uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu. Historię OSP Białowola przypomniał Druh Tomasz Bosiak, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zamościu. Delegacje przybyłych na uroczystości złożyły  kwiaty przed pomnikiem Mieszkańców Białowoli pomordowanych przez okupanta w 1942 roku. Druh Prezes poprosił ks. Tomasza Winogrodzkiego, Proboszcza Parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela w Lipsku, o odprawienie Mszy Świętej w intencji Strażaków OSP i ich Rodzin. O jej muzyczną stronę zadbał zespół wokalno – instrumentalny Ale Cantare z Płoskiego.
W trakcie homilii ks. Tomasz Winogrodzki przypomniał postać Św. Floriana oraz jego męczeńską śmierć w nurtach rzeki Enns. Podkreślił pełną odwagi i poświęcenia rolę Ochotniczych Straży Pożarnych, a także to, że tradycja bycia Strażakiem – Ochotnikiem, przechodzi z ojca na syna. Duchowny w swoim kazaniu stwierdził, że takich bohaterów jakimi są Druhowie, nie powstydziłby się ich patron – sam Św. Florian. Przytoczył również słowa Jana Pawła II, w których Papież stwierdził, że Strażacy są wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi. Po kazaniu Ksiądz Proboszcz poświęcił nowy Sztandar OSP Białowola i statuetki Św. Floriana.
Po uroczystej Mszy kontynuowano jubileuszowy ceremoniał. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie nadał OSP Białowola nowy Sztandar, jako symbol ofiarnego działania w ochronie przeciwpożarowej na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia. Sztandar ufundowało Społeczeństwo Wsi Białowola oraz Państwo Maria i Wiesław Sapiłowie. Strażakom z Białowoli Sztandar przekazali Fundatorzy oraz Druh Ryszard Gliwiński, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zamościu. Wcześniej odbył się ceremoniał wbijania gwoździ w drzewce Sztandaru, do którego Druhowie z OSP Białowola zaprosili Ryszarda Gliwińskiego – Wójta Gminy Zamość, Andrzeja Lisa – Prezesa OSP Białowola, Kazimierza Tarajko – Honorowego Prezesa OSP Białowola, Romana Lupę – Naczelnika OSP Białowola, Państwa Marię i Wiesława Sapiłów, Wiesławę Gęślę – Przedstawicielkę KGW Białowola oraz Tomasza Bosiaka – Sołtysa Sołectwa Białowola.
Kolejnym punktem programu strażackiego jubileuszu był ceremoniał odznaczenia Sztandaru „Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Dokonał tego Druh Ryszard Gliwiński.
Nie mogło zabraknąć również odznaczeń dla Strażaków. Na ich galowe mundury przypięte zostały odznaki Złoty Znak Związku – Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa, odznaki Strażak Wzorowy i Za Wysługę Lat oraz Odznaki dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Ponadto statuetki imienne otrzymali Honorowi Druhowie OSP Białowola, a Członkowie MDP oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej otrzymali okolicznościowe kubeczki. W ceremonii uhonorowania Strażaków wziął udział bryg. Jacek Sobczyński, Komendant Miejski PSP w Zamościu oraz Wojt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Następnie głos zabrał Wójt, który podziękował Druhom z OSP w Białowoli i wszystkim Strażakom Ochotnikom z Gminy Zamość za strażacką i samorządową służbę. Życzył im odważnych pomysłów, satysfakcji z ich realizacji oraz ludzkiej wdzięczności.
Jubileusz zakończyło wystąpienie Andrzeja Lisa – Prezesa OSP Białowola, w którym podziękował za przybycie wszystkim uczestnikom strażackiego święta. W sposób szczególny Druhowie z Białowoli wyrazili swoją wdzięczność osobom, które ich Jednostkę wspierają na co dzień. Dla nich Strażacy przygotowali pamiątkowe statuetki.
Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na Festyn Rodzinny. Scenę, na której odbyły się występy udekorowali uczniowie i grono pedagogiczne SP z Białowoli pod kierunkiem Dyrektor Bożeny Radlińskiej. W programie znalazły się: koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Białowola, występy dzieci i młodzieży z SP w Białowoli, koncert zespołu Białowolanki oraz występ Cyrku Focus. Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowano gry i konkursy, a dla wszystkich strażacki poczęstunek.

Paweł Kułaj

Odznaczeni druhowie:

„Złoty Znak Związku”:
Marek Lupa

„Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa po raz drugi”:
Andrzej Lis
Stanisław Osiak

„Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa”:
Tarajko Tadeusz – OSP Białowola
Muszyński Krzysztof – OSP Białowola
Grześko Stanisław – OSP Białowola
Bosiak Tomasz – OSP Białowola