Woda z nowego gminnego ujęcia w Sitańcu

14 grudnia 2011 roku Komisja powołana przez Wójta Gminy dokonała formalnego odbioru inwestycji pod nazwą „Budowa sieci wodociągowej wraz z ujęciem wody w miejscowościach Sitaniec, Sitaniec Wolica, Sitaniec Kolonia”. Zadanie obejmowało wykonanie 18,69 km sieci wodociągowej w wymienionych powyżej Sołectwach, ujęcia wody w Sitańcu (dwie studnie, cztery pompy, automatyka, budynek o powierzchni całkowitej 39,6 m²), systemu monitoringu ujęcia wody i pompowni, serwisu internetowego przeznaczonego dla odbiorców wody. Całość kosztowała 6.441.296,01 zł, (brutto). Budowa sieci wodociągowej i ujęcia wody – realizowana przez „Zakład Remontowo-Budowlany w Zamościu Adam Kustra”, była finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007‒2013. Łączna kwota „unijnych” pieniędzy jaką otrzymaliśmy na podstawie zawartej z Zarządem Województwa Lubelskiego w dniu 18 listopada 2010 roku umowy to 3.148.551,92 zł. Po uwzględnieniu zwróconego Gminie przez Urząd Skarbowy zapłaconego podatku VAT (1.140.141,25 zł). Nasze własne wydatki wyniosły 2.152.562,84 zł.
Na powyższą kwotą złożyły się223.562,84 zł pieniądze własne i 1.929.000 złkredyt. Do wybudowanej sieci przyłączają teraz swoje budynki właściciele przyległych posesji. Z ujęcia wody od nowego roku korzystają także Mieszkańcy Sołectw: Chyża, Wysokie, Bortatycze Kolonia, Bortatycze, Białobrzegi oraz wcześniej korzystający z gminnej sieci Mieszkańcy Sitańca i Sitańca Wolicy. Woda z gminnego ujęcia jest tańsza od miejskiej, a wszystko wskazuje na to, że także ma lepsze parametry smakowe.

Ryszard Gliwiński