Na młodszych i starszych sportowców czeka nowoczesna sala

11 listopada br. w nowo wybudowanej, nowoczesnej sali gimnastycznej przy Zespole Szkół im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem, Gmina Zamość obchodziła 92. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Na uroczystości przybyło bardzo wiele osób, tak, że sala była w całości wypełniona.

Obchody rozpoczęła Uroczysta Sesja Rady Gminy Zamość, którą otworzył Przewodniczący Rady Gminy Zamość Jerzy Bondyra. W przepięknie udekorowanej, w patriotycznych kolorach, sali młodzież z Zespołu Szkół w Płoskiem wystawiła patriotyczny spektakl, w który zaangażowało się aż kilkadziesięcioro uczniów Zespołu Szkół.
Uroczysta sesja zwieńczyła czteroletnią pracę Rady Gminy Zamość w V kadencji Samorządu, za którą dziękowali Przewodniczący Rady i  Wójt Gminy Zamość.

Salę otwarto poprzez symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali: ksiądz Zbigniew Szalko proboszcz parafii św. Jacka w Płoskiem, Arkadiusz Bratkowski członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Ryszard Gliwiński Wójt Gminy Zamość, Jerzy Bondyra Przewodniczący Rady Gminy Zamość oraz Leszek Łepik Dyrektor Zespołu Szkół w Płoskiem wraz z młodzieżą reprezentującą całą uczniowską społeczność. Pan Dyrektor dziękując za nowoczesny obiekt zapewnił, że będzie on służył dzieciom i młodzieży podczas zajęć dydaktycznych oraz mieszkańcom Płoskiego i Gminy Zamość.
Nową salę poświęcił ks. Bolesław Zwolan proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu. Następnie wszyscy modlili się podczas Mszy Św. w intencji Ojczyzny, odprawionej przez ks. Franciszka Nieckarza Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej.
Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły Papieża Jana Pawła II.

Patriotyczny koncert przygotował Chór Sitanianie. Uroczystości zakończyły jak na salę gimnastyczną przystało – pokazy sportowe wschodnich sztuk walki.

W gminnych uroczystościach wzięła udział cała społeczność Zespołu Szkół, rodzice, mieszkańcy Płoskiego i miejscowości Gminy Zamość, druhowie z Powiatowej, Miejskiej i Ochotniczych Straży Pożarnych, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, sołtysi, organizacje kombatanckie, dyrektorzy i pracownicy oświaty oraz wiele osób związanych z życiem Gminy Zamość.
Nowa sala gimnastyczna kosztowała blisko 3 miliony złotych, z czego 80 % środków gmina pozyskała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Sala posiada boiska do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa. Jest wyposażona w nagłośnienie, elektroniczną, zdalnie sterowaną tablicę wyników, galerię dla widowni, zewnętrzny i wewnętrzny monitoring, grawitacyjną i mechaniczną wentylację. Dwupiętrowe zaplecze sanitarno-socjalne sali stanowią łazienki, natryski, szatnie, sala gimnastyki korekcyjnej. Na dachu sali zamontowano kolektory słoneczne, z których uzyskuje się energię cieplną do ogrzewania wody.
Jest to kolejna ważna, ale nie ostatnia inwestycja na terenie gminy. Już w styczniu 2011 otworzony zostanie obiekt sali gimnastycznej w Zawadzie, a na wiosnę stylowy budynek Regionalnej Izby Pamieci w Wysokiem.