Biblioteka Publiczna Gminy Zamość po raz kolejny zaprosiła swoich czytelników i przyjaciół do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Moc Bibliotek”. W naszej bibliotece X jubileuszowa noc odbyła się 4 października 2024 roku. Podczas tego spotkania zaproponowaliśmy udział w naszej wyjątkowej, pełnej pozytywnych i nie zapomnianych wrażeń nocy wszystkim tym, którzy chcieli spędzić czas podróżując z nami i naszymi gośćmi do Ameryki Południowej, USA oraz pieszo po Roztoczu.
W pierwszą podróż udaliśmy się „Autostopem po Ameryce Południowej”, w którą zabrał nas Krzysztof Malaka – redaktor bloga „Krisu Autostopowicz”, podróżnik, działacz społeczny, a przede wszystkim pozytywny i ciekawy świata młody człowiek. O marzeniach, podróży, swoich refleksjach, poczuciu bezsilności, bezradności, a jednocześnie odkryciu w sobie ogromnej siły, motywacji i determinacji opowiedział podczas spotkania z naszymi czytelnikami. Prezentacja multimedialna, zdjęcia i krótkie filmiki dokumentujące przygody Pana Krzysztofa pokazały nam jak wyjątkowe i ciekawe miejsca odwiedził. Są one również źródłem informacji o tym jak pięknym, ale i niebezpiecznym miejscem jest Ameryka Południowa. Podróż trwająca około czterech miesięcy uświadomiła Panu Krzysztofowi, że świat jest piękny i czeka na każdego, kto chciałby bliżej go poznawać i odkrywać. Zrozumiał również, że życie pisze zaskakujące scenariusze, o czym przekonał się poznając Javiera w drodze do Paragwaju, a którego po 7 latach od poznania spotkał w Polsce i towarzyszył mu w podróży po naszym kraju. Z Panią Edytą Zając i jej zdjęciami udaliśmy się w podróż do USA. Wystawa pt. „Tam i z powrotem, USA nie tylko samolotem. Mój spełniony American Dream – Chicago, Las Vegas, Wielki Kanion, Los Angeles, Nowy Jork” to kilkadziesiąt zdjęć z podróży marzeń. Podczas czterotygodniowego wyjazdu do USA Pani Edyta zwiedziła Chicago, Nowy Jork, Los Angeles, Las Vegas. Marzenie by zobaczyć w Nowym Jorku Statuę Wolności symbol Stanów Zjednoczonych ziściło się. Wystawa dokumentująca wyjazd marzeń stała się dla naszych uczestników inspiracją, by podążać za marzeniami. Jak przyznaje nam autorka, tam również bardzo wyraźnie widać podział na dwa światy – świat bogatych i biednych. Okazuje się, że życie w znanym wszystkim kraju nie jest ani tanie ani takie kolorowe, jak widzimy w telewizji. Jednak trzeba przyznać, że fotografie zaprezentowane nam podczas spotkania robią ogromne wrażenie, dokumentując życie, architekturę i zabytki Stanów Zjednoczonych. Duchową i estetyczną podróż odbyliśmy tej nocy z Panem Antonim Omiotkiem i jego wystawą, pt. „Poezja jest sztuką Sztuka jest Poezją”. Pan Antoni, zaprzyjaźniony z naszą biblioteką zgodził się opowiedzieć nam o swoich duchowych podróżach po naszej małej ojczyźnie – Roztoczu. Artysta przyznał, że malowanie to pasja, ale i odpoczynek, wyciszenie, naładowanie akumulatorów. Pan Antoni spacerując po lesie, rozmyśla, poszukuje nowych pomysłów, czasem robi zdjęcia aby uchwycić i zapamiętać chwilę, grę światła, jakiś element czy zjawisko przyrody, by móc później wiernie odzwierciedlić to na płótnie. Dzieła zgromadzone na wystawie to głównie pejzaże pełne magii, tajemnicy, mroku sprawiające wrażenie realnych i rzeczywistych, a jednocześnie jakby baśniowych. Te prace to z całą pewnością bogactwo naszej okolicznej przyrody, ale przede wszystkim dowód na wyjątkową wrażliwość duchową i estetyzm autora.
Rozrywkową część naszego spotkania rozpoczął Kabaret Gzyms Szyderców działający w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” w Zamościu. W skład kabaretu wchodzą: Jadwiga Opiela, Maria Adamczyk, Marzena Miśkiewicz, Zbigniew Pelc, Tadeusz Flor (klawisze). Podczas Nocy Bibliotek mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać trzy skecze: „Szewrolet” słowa i muzyka M. Adamczyk; „Ballada o Jednej Wiśniewskiej” J. Jurandot oraz „W sklepie” R. J. Pulikowski. Artyści w delikatny i subtelny sposób ukazują rzeczywistość z przymrużeniem oka przez co uświadamiają nam, że do życia, do swojego wieku trzeba podchodzić z dystansem, poczuciem humoru, a przede wszystkim z otwartym sercem i chęciami do poznawania nowych rzeczy, świata i własnych emocji. Tej nocy nie mogło zabraknąć również Pań z Klubu Seniora Susełek z Hubal, które zaprezentowały nam nowy skecz pt. „Biblioteka”. Kabaret sytuacyjny, którego akcja rozgrywa się w bibliotece wykonany i przedstawiony przez nasze seniorki – Panią Teresę Bil oraz Danutę Łazorczyk świetnie wkomponował się w nasze biblioteczne świętowanie. Podsumowaniem naszej nocy był występ męskiego zespołu Chyżanie z Chyżej. Zespół w składzie: Andrzej Sikora, Ireneusz Szewczuk, Janusz Bis, Edmund Hałasa, Andrzej Pokrywka oraz Krzysztof Studziński to artyści, którzy już nie raz udowodnili, że muzyka dobra jest na wszystko.
Mamy nadzieję, że atrakcje zaproponowane przez bibliotekę na tę noc przypadły do gustu naszym gościom i stały się źródłem pozytywnych wrażeń. Dziękujemy, że nasi czytelnicy, przyjaciele biblioteki, goście oraz referenci mieli czas i ochotę, by spędzić z nami ten wieczór.
Zebrała i opracowała st. kustosz Dorota Waga