V Festiwal Piosenki Biesiadnej w Zawadzie

W niedzielne popołudnie 13 sierpnia br. plac przy świetlicy wiejskiej w Zawadzie już po raz kolejny zgromadził miłośników piosenki biesiadnej i ludowej.
Festiwal Piosenki Biesiadnej w Zawadzie to cykliczne wydarzenie, które jest okazją do popularyzowania ludowej kultury i tradycji, spotkania i integracji członków zespołów folklorystycznych z regionu Gminy Zamość i nie tylko.
Jak poprzednie edycje, sołeckie wydarzenie zorganizowane zostało przez Samorząd Gminy Zamość, Sołtysa i Radę Sołecką sołectwa Zawada, Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie, Zespół „Czerwone Korale”, oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Zawadzie.
Festiwal rozpoczął się krótkim koncertem lokalnego zespołu „Czerwone Korale” pod akompaniamentem Katarzyny Kowanek. Następnie dokonano oficjalnego powitania zgromadzonych gości przez gospodarzy sołectwa: sołtysa Sylwestra Dobromilskiego, Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie Annę Zgnilec oraz kierownik zespołu „Czerwone Korale” Ewę Skorupko.
W tym roku, do udziału w Konkursie piosenki biesiadnej zgłosiło się siedem zespołów: „Chyżanie” z Chyżej, „Marase” z Bełżca, „Moderato” z Nielisza, „Wesołe Gosposie” z Borowiny Sitanieckiej , „Przystań” z Księżpola, „Sami Swoi” z Rudnika oraz „Czerwone Korale” z Zawady. Każdy z nich zaprezentował na scenie dwa utwory konkursowe. Jeśli czas pozwolił, zespoły mogły również wykonać dodatkowo utwory biesiadne w ramach gościnnych występów.
Konkursowe wystąpienia przeplatały się wspólnym biesiadowaniem z zaśpiewem przy klimatycznej melodii skrzypiec, na których przygrywała Katarzyna Kowanek – konferansjer wydarzenia. Prowadząca porwała publiczność do wspólnej zabawy tworząc iście sielską atmosferę. Dodatkowo, aby przybliżyć zebranym gościom teksty tradycyjnych utworów biesiadnych rozdano śpiewniki przygotowane specjalnie na tą okoliczność. Należy wspomnieć, że w tym roku powstał zespół, który akompaniował wspólnemu śpiewaniu piosenek z publicznością. Śpiewały: Beata Dołba, Barbara Hałasa. Na skrzypcach grała Katarzyna Kowanek, na gitarze Joanna Pańczyk, a na akordeonie przygrywał przyjaciel Czerwonych Korali: Ryszard Czop.
Jednocześnie sporo się działo na placu wydarzenia . Zainteresowaniem cieszyły się dodatkowe atrakcje zaplanowane przez organizatorów. Dla najmłodszych otwarta została Strefa animacji, a w niej dmuchane zamki, zabawy z animatorkami, malowanie buziek czy balonowe kręcicuda. Dodatkowo można było skorzystać z warsztatów rękodzieła, gdzie chętni mieli okazję wykonać unikalne kolczyki czy bransoletkę. Odbyło się również znakowanie rowerów czy pokaz wozu bojowego OSP Zawada. Biesiadników regionalnymi specjałami częstowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie.
Gościem specjalnym festiwalu był zespół „Lolek Orkiestra” który wystąpił z programem piosenki huculskiej i tradycyjnej. W czasie koncertu komisja konkursowa pracowała nad ustalaniem werdyktu konkursu piosenki biesiadnej. Ustalono następujące wyniki konkursu V Festiwalu Piosenki Biesiadnej: I miejsce zajął zespół „Przystań”, II miejsce – „Sami Swoi”, III miejsce – „Moderato”. Wyróżnienia otrzymali: „Chyżanie” oraz „Wesołe Gosposie”. Przy okazji rozdania nagród dodatkowo przyznano podarunki za udział w konkursach ogłoszonych w trakcie trwania wydarzenia. Konkurs m. in. na pleciony wianek czy konkurs na najciekawszy logotyp Festiwalu. Na zakończenie do wspólnej zabawy zaprosił DJ Tony.
Bez wątpienia, w trakcie trwania festiwalu Zawada stała się ,,stolicą” piosenki biesiadnej w Gminie Zamość. Organizatorzy oraz uczestnicy festiwalu, już teraz z niecierpliwością czekają oraz serdecznie zapraszają na jego kolejną edycję, która odbędzie się w następnym roku.

UGZ: Maria JS

Udostępnij