„Rżysko Nr 1” – relacja z inicjacji

137

Pierwszy kabareton dla wykonawców-amatorów w Gminie Zamość odbył się w niedzielę, 16.04.2023 r., w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. Wystąpiło 6 wykonawców, w tym 2 kabarety, dwoje solistów, 1 zespół wokalny i 1 formacja teatralna. Wydarzenie pn. „Rżysko No1”, czyli Przegląd Humoru Zamojskiego, zrealizowano pod hasłem „Jeśli stracisz poczucie humoru, to już po Tobie”. Humoru nie zabrakło tego wieczoru w Zamojskim „GOK-u Wysokie”. Każdy wykonawca otrzymał oryginalną nagrodę rzeczową, każdy inną. Nie było biletów, ale podczas przeglądu przeprowadzono kwestę na rzecz ukraińskich twórców kultury.

Pierwsza edycja „Rżyska No1” była raczej skromna i kameralna, ale właśnie w takich warunkach najlepiej ogląda się popisy kabaretowe na żywo. Ponadto, wśród publiczności krążyły dwie świnie-skarbonki. Do wnętrzności prosiaków trafiło aż 457 zł – pieniądze zbierano na rzecz ukraińskich twórców kultury, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiej agresji wojennej. Zbiórkę organizuje kilka pokrewnych organizacji pozarządowych, polskich, ukraińskich i wolnej Białorusi, w tym Fundacja „Open Culture” z Lublina, na której konto trafią wszystkie zebrane złotówki.
Przegląd Zamojskiego Humoru „Rżysko No1” to nowe wydarzenie kulturalne w regionie, zainicjowane przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem, który nawiązał kontakt z organizatorami kabaretonu z tradycjami – „Kąkolewisko” o zasięgu wojewódzkim. Jednym z celów „Rżyska” było nominowanie wybranych podmiotów kabaretowych do udziału w tegorocznych Wojewódzkich Spotkaniach Kabaretowych „Kąkolewisko”, które odbędą się jesienią w Kąkolewnicy (powiat radzyński) już po raz XXIII (!).
Na „Rżysku No1” w Zamojskim „GOK-u Wysokie” wystąpili następujący „prześmiewcy”: Kabaret „Taka Potrzeba” z Łapiguza, Kabaret „KGW Lipsko”, Dariusz Tłuczkiewicz z Białobrzeg, Alicja Bis z Chyżej, zespół wokalny „Chyżanki?” i formacja teatralna Klubu Seniora „Susełek” z Hubal. Większość zaprezentowała własne skecze i autorskie teksty kabaretowe. Całość w luźnym stylu poprowadził Jarosław Kalbarczyk z wysockiego GOK-u Gminy Zamość. Wszystkim „prześmiewcom” udało się skutecznie rozśmieszyć publiczność. Wśród oryginalnych nagród był np. młotek „za tępy dowcip”, nóż kuchenny „za ostry dowcip”, saperka „za nie skopany skecz” czy gumowy młotek „za najbardziej neutralny humor”. Dyplomy i nagrody wręczali wspólnie Wójt Ryszard Gliwiński i Dyrektor GOK-u Jarosław Kalbarczyk. Natomiast, nominacje do „Kąkolewiska” otrzymały 2 kabarety, „KGW Lipsko” i „Taka Potrzeba”, a także solista Dariusz Tłuczkiewicz ze skeczem „Gdzie jest Stefan”.
Odbiór pierwszej edycji „Rżyska” był bardzo pozytywny, co dobrze wróży ewentualnym następnym edycjom wydarzenia.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: JK
Foto: ekipa GOK-u + EC z UGZ