W dniu 17 czerwca 2023 roku na placu przy altance sołeckiej w Sitańcu odbyło się lokalne święto rodzinne pn. „Powitanie Wakacji”. Spotkanie otworzyli Zbigniew Pędzierski – Sołtys Sołectwa Sitaniec Kolonia, Ryszard Gliwiński – Wójt Gminy Zamość, Jacek Szuba – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sitańcu oraz Joanna Bekier – Sołtys Sołectwa Sitaniec, która także poprowadziła całe wydarzenie kulturalne. Festyn rozpoczęliśmy od występów dwóch utalentowanych grup szkolnych. Były małe żabki, układy taneczne z pomponami, wiersze dla rodziców oraz liczne piosenki wakacyjne. Następnie na scenie wystąpił chór Sitanianie. Koncert o charakterze rozrywkowym obfitował w letnie i skoczne utwory zachęcające do tańca. Pozostając w radosnym nastroju na scenie zagościli Chyżanie. Pomimo lekkiego deszczyku na trawie pojawiło się wielu śmiałków tanecznych. Gwarne zabawy w kółeczku oraz liczne pary, nie patrząc na krople spadające z nieba, beztrosko pląsały przed sceną. Z monosatyrą wystąpił Dariusz Tłuczkiewicz – Sołtys Sołectwa Białobrzegi, który gościnnie zabawił publiczność. Dla odważnych kobiet odbył się konkurs bicia piany oraz pokaz potęgi umysłu, całość okraszona została żartem i dowcipem. Śmiechu z umiejętności kabaretowych „Heli z Białobrzeg” nie było końca. Na zakończenie części artystycznych z występem scenicznym zaprezentował się zespół Ale Cantre z Płoskiego. Panie swoim śpiewem czarowały niebo i zapraszały słońce by chodź na moment się pojawiło na sitanieckim niebie. Absolutnym finiszem spotkania był występ Dj Tonego. Blask migocących świateł dyskotekowych oraz ciężko unoszący się dym nad ziemią dodawał czaru zachodzącemu słońcu. Sitaniec tego dnia skąpany był w letniej mżawce. Było ciepło lecz stale mokro, ale to nie przeszkodziło nikomu dobrze się bawić. Większość uczestników wyposażona była w parasole i barwne gumiaczki przeciwdeszczowe. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach, konkursach i animacjach prowadzonych przez grupę „Kraina Uśmiechu” z Sitańca, nie zabrakło także licznych chetnych żądnych wrażeń pragnących poskakać i pozjeżdżać na dmuchanych zamkach od LKS Krasnystaw. Biesiadnicy gwarnie siedzieli pod parasolkami i namiotami gastro. Dzieci i dorośli mogli skorzystać z darmowych gofrów z truskawkami, ciast i ciasteczek oraz waty cukrowej przygotowanej przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Sitańcu. Nie zabrakło także pysznej grillowanej kiełbaski oraz warników z kawą i herbatą. W wydarzeniu udział wzięło ponad 250 osób. Organizatorami spotkania byli: Samorząd Gminy Zamość, Sołtysi i Rady Sołeckie Sołectw Sitaniec i Sitaniec Kolonia, Ochotnicza Straż Pożarną w Sitańcu, Koło Gospodyń Wiejskich w Sitańcu oraz Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Sitańcu.
UGZ: A.W.



























