Pielgrzymka strażacka do Częstochowy

124

W dniu 27 maja 2023 roku, strażacy z Gminy Zamość wraz ze sztandarem Oddziału Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Zamościu, wzięli udział w VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę.

W pielgrzymce uczestniczyło około 20 tys. strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 500 pocztów sztandarowych, a także kilkadziesiąt orkiestr dętych z całej Polski.
W okolicznościowej Mszy Świętej udział wzięli m. in. komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak czy prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak, którzy to zabrali głos podczas pielgrzymki strażaków do tronu Królowej Polski.

„Bóg, honor, Ojczyzna, to mamy w sercu i dopóki te wartości są na swoim miejscu, to Polska jest bezpieczna. Strażakiem się nie bywa, strażakiem się jest z powołania” – powiedział do zebranych gen. bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy ełcki Dariusz Zalewski, a okolicznościową homilię wygłosił bp Romuald Kamiński, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Strażaków.

„Historia, tradycja i cześć dla strażackiego munduru jest przekazana z pokolenia na pokolenie. To tradycja wielka i piękna” – zaznaczył bp Kamiński i podziękował strażakom za ich służbę i ofiarną pomoc. Nie zabrakło także życzeń, księża biskupi prosto i z serca pożyczyli zgromadzonym druhom, aby z każdej akcji wracali bezpiecznie w zdrowiu do swoich rodzin.

Ochotnicze Straże Pożarne w Polsce, to około 600 tys. druhen i druhów z tego jedna trzecia posiada uprawnienia do prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej to formacja licząca około 30 tys. funkcjonariuszy służby czynnej. Ogromna tradycja przekazywana często z pokolenia na pokolenie, to lata tradycji, historii i rozwoju, ale przede wszystkim pracy na rzecz ludzi pod czujnym okiem Jasnogórskiej Czarnej Madonny.

UGZ: Agnieszka Wójtowicz