Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej w Żdanowie

25

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To coroczne święto ustanowione przez UNESCO w listopadzie 1999 r. Ma ono służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem narodowym w życiu codziennym.
Z tej okazji niemal we wszystkich klasach naszej szkoły odbyły się zajęcia poświęcone bogactwu naszego języka. Na początek przypomnieliśmy sobie historię polszczyzny. Dla niektórych uczniów zaskoczeniem był fakt, że język polski i język ukraiński mają wspólnego przodka. To dlatego tak szybko udało nam się porozumieć z naszymi nowymi kolegami i koleżankami przybyłymi z Ukrainy. Wykonywaliśmy prace plastyczne, rozwiązywaliśmy szereg zadań językowych, łamaliśmy sobie języki na skomplikowanych i trudnych do wypowiedzenia zwrotach, tropiliśmy błędy językowe, rozmawialiśmy dlaczego warto dbać o nasz język ojczysty i jak wzbogacać swoje słownictwo.
Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz dobrem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów MDJO w naszej szkole.

Agnieszka Gontarz, Agnieszka Magryta-Głąb