Znaczenie pszczół dla środowiska naturalnego i człowieka

313

Przenosząc pyłek z kwiatów, umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie roślin zwiększa plony nawet o 80%. Większość owoców i warzyw to gatunki owadopylne, które nie rozwiną się bez pszczół i ich zapylania. Oznacza to, ze im mniej pszczół będziemy mieć w przyrodzie, tym trudniej dostępne i gorsze pod względem jakości będą owoce i warzywa.

Pszczoły nie tylko produkują miód, ale też zapylają blisko 80% roślin. Przenosząc pyłek, zwiększają jakość i ilość plonów. Bez pszczół i ich zapylania, rozwój i wzrost roślin nie jest możliwy. Masowe ginięcie rojów pszczelich zwiększyło zainteresowanie losem pszczół i sprawiło, że coraz chętniej udostępniamy im przestrzeń do życia. Pszczoły produkują miód – jeden z głównych produktów antybakteryjnych. Jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia wytwarza małą łyżeczkę miodu. Do wyprodukowania kilograma miodu, pszczoły muszą przysiąść na kwiatach około 4 mln razy. Pracowite pszczoły to specjalistki od zapylania.

Pszczoły nie tylko produkują miód, ale też zapylają blisko 80% roślin. Przenosząc pyłek, zwiększają jakość i ilość plonów. Bez pszczół i ich zapylania, rozwój i wzrost roślin nie jest możliwy.


 

Akcja jest jednym z zadań 4 edycji Programu Stypendialnego „Lider wiedzy i ochrony środowiska” dla młodzieży i nauczycieli (opiekunów dydaktycznych) szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego. Program jest organizowany i finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Uczestnikiem jest Mateusz Maryńczak uczeń Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu uczący się w klasie 3b o profilu technik informatyk. Opiekunem dydaktycznym jest Waldemar Kobylarz – nauczyciel biologii i chemii mieszkaniec Gminy Zamość.

Celem Programu jest w szczególności:
• Uświadomienie znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego i życia człowieka
• Przyczyny masowego ginięcia pszczół
• Co możemy zrobić by chronić pszczoły przed wyginięciem
• Znaczenie miodu i wosku pszczelego dla zdrowia człowieka