„Zapora. Nigdy się nie poddamy!”

20

Uczniowie z klas VI-VIII Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego dnia 14.11.2022 r. mieli okazję wziąć udział w spektaklu historycznym o majorze Hieronimie Dekutowskim pseudonim „Zapora”.
Hieronim Dekutowski podczas II wojny światowej należał do cichociemnych. Bronił ludność Zamojszczyzny przed represjami, a jako szef Kedywu AK w Inspektoracie Lublin-Puławy przeprowadził 83 akcje bojowe i dywersyjne. Po wojnie jeden z najsłynniejszych bohaterów antysowieckiej partyzantki. Najbardziej znany i poszukiwany przez szwadrony NKWD i UB żołnierz Lubelszczyzny.
Scenariusz powstał na podstawie relacji Zaporczyków spisanych przez dr Ewę Kurek. Pomysłodawcą był Dyrektor Lubelskiego Centrum Konferencyjnego Aleksander Batorski. I właśnie tam odbyło się to wydarzenie, w którym uczestniczyliśmy.
Mieliśmy okazję przybliżyć sobie niezwykłą sylwetkę „Zapory” podczas mistrzowskiego spektaklu. Z perspektywy opowieści żołnierzy o Dekutowskim, podczas próby do premiery przedstawienia, która nota bene jawiła się przed naszymi oczami – poznajemy „Zaporę”. W sposób nam bliski, poprzez osadzenie historii w teraźniejszości. Gra światłami, wsparcie muzyczne, interakcje z widownią – wszystko to czyni, że postać tak bardzo niedocenianego człowieka – ŻOŁNIERZA – wydaje się nam tak bliska.
Był jednym z nas, ale tak bardzo odmiennym. Jego mottem życiowym było, by Polska była wolna. Poświęcił całe nie tak długie życie (zmarł w wieku 30 lat) dla OJCZYZNY.
My, młodzi, musimy pamiętać o bohaterach poprzednich pokoleń, którzy dzięki swojej niezłomności zdali egzamin w godzinie próby. Musimy dostrzegać to co piękne i dobre w historii naszego kraju. Dbać o to, by tacy ludzie – nasi krajanie nie odeszli nigdy w niepamięć.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane z programu „Warto być Polakiem” organizowanego przez Samorząd Województwa Lubelskiego.

Tekst: Angelika Dec