Spotkanie z twórczością Zbigniewa Dmitrocy

14

Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem miała zaszczyt gościć w swoich progach znakomitego poetę, pisarza i satyryka Zbigniewa Dmitrocę. Pan Zbigniew jest w naszym regionie bardzo znanym i lubianym twórcą. Warto zaznaczyć, że uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, gdzie stawiał swoje pierwsze literackie kroki. Debiutował w 1980 roku w miesięczniku „Odra”. Współpracował z Radiem Lublin, Programem 2 Polskiego Radia, z tygodnikiem „Przekrój”. Znany jest też z tego, że założył i tworzy Jednoosobową Trupę Walizkową „Teatrzyk jak się patrzy”. Autor wyliczył, że ma na swoim koncie ponad sto książek, pomijając podręczniki, poradniki, artykuły. Najwięcej wydał (bo ok. 70) książek dla dzieci, ma ponad 1500 tłumaczeń wierszy z języka rosyjskiego, pisze satyry, liryki dla dorosłych, ma także w swoim dorobku literackim dramat.
W ubiegłym roku poeta wydał trzy poematy satyryczne nawiązujące do poematów Słowackiego, w których ukazuje rzeczywistość polską obecnych czasów. Obecnie wystawę jego książek możemy obejrzeć w Książnicy Zamojskiej. Pan Zbigniew zaprezentował nam kilka swoich książek. Wspominał także o wydawnictwie Egmont, które wydało serię książeczek edukacyjnych „Czytam sobie” zachęcającą do samodzielnego czytania. Jest to seria książeczek, które są podzielone na trzy poziomy trudności, dzięki czemu dziecko może stopniowo rozwijać swoje zdolności czytelnicze. W trakcie spotkania autor nawiązał do współpracy z wydawnictwem PWN, gdzie powstała seria książek o polskich muzykach. Pan Zbigniew został poproszony o napisanie książki, której główną bohaterką była pani Agata Zubel – śpiewaczka nowoczesna i kompozytorka pochodząca z Wrocławia. Na podstawie tych książek powstały słuchowiska w warszawskim Radiu dla Ciebie. Jak zaznacza poeta najwięcej książek ukazało się w serii „Akademia Mądrego Dziecka”. Była to seria 21 książeczek dla dzieci w wieku 0 – 2 lat.
To spotkanie było świetną okazją do promocji najnowszej książeczki autorstwa Pana Zbigniewa – „Wiersze o Lublinie”. Książka powstała w ramach stypendium od prezydenta miasta Lublin, gdzie tematyka tekstów nawiązywać miała do miasta Lublin, do jego zabytków, ciekawych i charakterystycznych miejsc. W ten sposób powstał swego rodzaju przewodnik po Lublinie, bo autor zamieścił w niej wierszyki mające w sobie coś z leksykonu, swoistego przewodnika, może nawet hasła w encyklopedii w formie wierszowanej. „Wiersze o Lublinie” to swoisty, wierszowany przewodnik po lubelskim Starym Mieście i okolicach. Każdy z nich jest krótką opowieścią o konkretnym miejscu lub obiekcie architektonicznym. Autor nie zapomina też o nieistniejącej dzielnicy żydowskiej i staromiejskiej farze. Są też wiersze poświęcone najważniejszym lubelskim muzeom. Znajdziemy tam również tekst o czarciej łapie i o Jarmarku Jagiellońskim. Z książką w ręku można zwiedzać miasto od położonego na Kalinowszczyźnie Dworku Wincentego Pola po znajdujące się, po przeciwległej stronie, Muzeum Wsi Lubelskiej.
Książka jest pięknie zilustrowana, przez żonę poety Magdalenę Józefczuk – Dmitrocę. Dodatkowym plusem i świetnym pomysłem jest to, że publikacja posiada mapkę i objaśnienia trudniejszych terminów historycznych, co dla małego czytelnika jest niezwykle istotne. Niemały podziw wzbudziła recytacja poety niektórych swoich wierszy. Na uwagę zasługuje fakt, że poeta pamięta na pamięć swoje wiersze i recytuje je z wielką wprawą i werwą, nawet te sprzed kilkunastu lat. Trzeba przyznać, że jest to nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę fakt, iż poeta jest autorem setek utworów i niektóre z jego wierszy to przysłowiowe łamacze języka. Dziękujemy autorowi za bardzo ciekawe i miłe spotkanie. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje jeszcze większą ilością wypożyczeń Pana książek w naszych bibliotekach.

Kustosz Dorota Waga BPGZ z/s w Mokrem/Filia w Wysokiem