23 lipca br., w słoneczne sobotnie popołudnie, Delegacja Gminy Zamość uczestniczyła w wydarzeniu podsumowującym realizację projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014- 2020. Program odnosił się do czterech celów tematycznych: Dziedzictwo, Dostępność, Bezpieczeństwo, Granice. Wspierał transgraniczne procesy rozwojowe na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy poprzez współfinansowanie różnorodnych projektów. Gmina Zamość otrzymała środki pochodzące z Unii Europejskiej na realizację projektu pt. „ RoweLove Roztocze – razem pomimo granic”. Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie całkowita wartość projektu wynosiła 2 011 060,97 EUR. Kwota dofinansowania dla całego projektu (90 % całkowitej kwoty wartości projektu): 1 809 954,87 EUR, w tym kwota dofinansowania dla Lidera projektu czyli dla Gminy Zamość: 846 907,39 EUR. Wkład własny wszystkich Partnerów Projektu (201 106,10 EUR), w tym wkład własny Gminy Zamość wynosił – 94 100,81 EUR. Cel tematyczny projektu to: Dziedzictwo – Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego. Realizacja projektu obejmowała działania o charakterze miękkim jak i infrastrukturalnym. Otrzymane środki pozwoliły na remont (przebudowę) byłej Szkoły Podstawowej w Lipsku Polesiu z myślą o nowym przeznaczeniu budynku. W ramach przeprowadzonych działań powstało w pełni wyposażone Centrum Geoturystyczne wraz z zagospodarowaniem terenu zielonego wokół. Nowo wyremontowany budynek starej szkoły posiada zaplecze kuchenne, noclegowe oraz salę konferencyjną i inne pomieszczenia. Przy Centrum utworzono również ścieżkę przyrodniczą z gigantycznymi modelami fauny i flory Roztocza oraz altanę z miejscem na ognisko. Centrum wyposażone jest w rowery i kije do nordic walking. W ramach projektu wybudowano 2 wieże widokowe, wytyczono i oznakowano szlak rowerowy, zamontowano czujniki ruchu turystycznego oraz wydano publikacje o Roztoczu. Innymi zadaniami projektu było opracowanie dokumentu strategicznego oraz organizacja wydarzeń transgranicznych. Wszystkie zrealizowane działania niewątpliwie przyczynią się do promocji i zachowania dziedzictwa naturalnego, poprzez poprawę wizerunku i atrakcyjności Roztocza, a także do tworzenia turystycznych produktów i innych ofert, które będą pozytywnie wpływały na wzmocnienie partnerstw pomiędzy Polską a Ukrainą. W/w działania projektowe Gmina Zamość miała możliwość przybliżyć wszystkim zainteresowanym podczas pikniku zorganizowanego pod hasłem „Poznajmy się w Zamościu”, do uczestnictwa w którym zaprosił wszystkich beneficjentów z całej Polski i Ukrainy Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej. Tego dnia Rynek Wielki podzielony został na kilka stref, w których na uczestników dla wszystkich grup wiekowych czekały liczne atrakcje i niespodzianki. Beneficjenci projektu dokładali wszelkich starań, aby w jak najatrakcyjniejszy sposób wypromować produkt realizowanego zadania. Były różnorodne warsztaty, szkolenia i stoiska wystawiennicze. Dla osób lubiących adrenalinę wieża zamojskiego Ratusza zamieniła się w szczyt góry, który posłużył do prezentacji Bieszczadzkiej Grupy Ratownictwa Górskiego. Na płycie Rynku pojawił się basen wypełniony wodą spełniający funkcję rzeki, aby chętni wrażeń mogli spróbować swoich sił pływając kajakiem. Stoisko Gminy Zamość nie mogło odbiegać od atrakcyjności podczas tego wydarzenia. Tutaj narzędziem promocyjnym były przygotowane rowery po to, aby podjąć zmagania w dość nietypowej konkurencji. Zadaniem chętnych rowerzystów było pokonanie wyznaczonej trasy w jak najwolniejszym czasie. W ten sposób pracownicy Wydziału Społecznego i Promocji oraz Wydziału Rozwoju i Inwestycji Gminy zachęcali do skorzystania z oferty turystycznej zrealizowanego projektu. Ponadto na stoisku Gminy Zamość nie zabrakło publikacji o Roztoczu, mapek z wyznaczonymi szlakami rowerowymi oraz gadżetów promocyjnych. Niespodziankom nie było końca. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się kulinarne specjały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Wieprzeckiej i Klub Seniora „Susełek” z Hubal, które tego dnia również reprezentowały gminę. Lokalne smakołyki, w postaci pierogów z pokrzywą i domowych pączków, wzbudziły wśród odwiedzających nie lada emocje. Autorki pierogów gwarantowały, że w farszu znajduje się prawdziwa leśna pokrzywa i ser biały własnego wyrobu. Podsumowujący Program PBU piknik zakończył się wspólną zabawą podczas koncertu gwiazd wieczoru, polskiej „Orkiestry św. Mikołaja” oraz ukraińskiego zespołu „Joryj Kloc”.
Tekst: Daria Popko









