24 lipca, na boisku śródleśnym w Mokrem, odbyło się plenerowe wydarzenie pt. „Festyn z susłem”. Wydarzenie organizowane z inicjatywy mieszkańców Mokrego ma swoją wieloletnią tradycję. Pierwszy festyn pod tym hasłem organizowany był w 2005 roku. Niestety, z powodu trwania pandemii, nie był organizowany przez 2 poprzednie lata.
Ta długotrwała przerwa sprawiła, że mieszkańcy sołectwa robili wszystko, aby zaproponować uczestnikom bogatą ofertę programową. Imprezę otworzył, witając wszystkich zgromadzonych, Pan Grzegorz Antoniuk, sołtys Mokrego. Pierwszym punktem programu był występ zespołu „Kalinka”. Seniorki zaproponowały bogaty repertuar, a w nim, m. in. takie utwory jak: „Jezioreczko”, „Świeci miesiąc świeci”, „Nad brzegiem morza”, „Hej dolina, dolina” oraz kilka utworów biesiadnych. Następnie swój pokaz taneczny zaprezentowała folkowa grupa fitness „Slavica Dance”, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. Fitness połączony z tańcem ludowym przykuł uwagę wielu uczestników. Po występie „Folkowych gwiazdeczek” na scenę wkroczyła śliczna i utalentowana dziewczynka, Lenka Gromadzka z Biłgoraja. Lenka gościnnie wystąpiła podczas festynu, porywając serca wielu osób. Swoim talentem i pięknym głosem sprawiła, że na całym terenie, na którym odbywał się festyn mówiono tylko o niej jak o wielkiej artystce. Emocje trzeba było ugasić i tu do działania wkroczyli druhowie z OSP Mokre. Strażacy ochotnicy przygotowali kilkuminutowy pokaz. Zaprezentowali widowisko polegające na gaszeniu zapalonego oleju. Pokaz, a zarazem krótka lekcja jak zachować się w sytuacji zagrożenia pożarem w gospodarstwie domowym. Kolejnym punktem programu był występ grupy ShowMen Szopinek. Panowie po raz kolejny udowodnili, że śpiew dla widzów z gminy Zamość to ich wielka pasja. Zespół tradycyjnie porwał publiczność do wspólnej zabawy. Był śpiew, tańce i wielka radość. Nie obyło się również bez piosenki na bis, i kolejnej … i kolejnej … Gdy swój popis artystyczny dawał zespół ShowMen, za kulisami przygotowywały się Panie ze Stowarzyszenia Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+. Przewodniczące KGW, należące do stowarzyszenia, zaprezentowały się w zorganizowanym Pokazie Mody Folkowej. Każda z Pań wyglądała pięknie. Misternie przygotowane folkowe kreacje podkreśliły tylko ich urodę i wyjątkowość. Stowarzyszenie, z Panią Prezes Elżbietą Burcan na czele, reprezentowało 16 członkiń. Bardzo ciekawą atrakcją okazał się mecz piłki nożnej o Puchar Sołtysa. Mecz rozegrał się pomiędzy członkiniami KGW Mokre, a panami z OSP. Widowisko skupiło wielu kibiców, ponieważ rozgrywka była dość nietypowa. Panie wystąpiły w 5-osobowym składzie, natomiast panów było dwa razy więcej. Wydawać by się mogło, że damska drużyna nie ma szans, ale nic bardziej mylnego. Może za sprawą tego, że panowie zmierzyli się w meczu w podwójnych spodniach tzw. super gaciach. Było to zamierzone utrudnienie, celem wyrównania szans. Mecz zakończył się wygraną Pań z KGW, które stanęły na podium otrzymując Puchar Sołtysa. Atrakcji było wiele. W trakcie trwania festynu rozgrywała się gra terenowa przygotowana dla jego uczestników. Gra pt. „Zagraj z susłem” polegała na aktywności uczestników na wielu stanowiskach. Po zrealizowaniu zadania w danym punkcie gry, otrzymywali oni pieczątki na specjalnie do tego celu przygotowanej karcie do gry. Zwycięzcy trzech głównych nagród (sprzętu AGD) zostali wyłonieni w drodze losowania. Podczas festynu nie zbrakło stoisk wystawienniczych wielu aktywnych grup. Stowarzyszenie „Zamojskich Amazonek” przygotowało stoisko, gdzie można było uzyskać wiele istotnych informacji na temat profilaktyki raka piersi. Z kolei Centrum Geoturystyczne w Lipsku Polesiu w ramach oferty zaproponowało udział w warsztatach Pracowni Archeologicznej oraz średniowieczne stoisko woja. Stoiska Centrum cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, bo kto nie chciałby pobawić się w archeologa, odkryć skarb i otrzymać dyplom, natomiast u średniowiecznego woja, istniała możliwość spróbowania swoich sił w strzelaniu z łuku. W godz. od 16.00 do 18.00, swój dyżur pełnił Pan Wójt Ryszard Gliwiński. Interesanci mogli w tym czasie porozmawiać z Panem Wójtem o nurtujących ich sprawach.
Dla głodnych wrażeń sportowych Klub Sportowy „Azymut Siedliska” zorganizował labirynt i inne sportowe konkurencje. Wata cukrowa, lody, mega puzzle, klocki XXL, bańkowy deszcz i dmuchane zamki to atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszych uczestnikach. Wiele atrakcji, zabaw, gier, konkurencji, artystycznych występów – to wszystko zachęciło mieszkańców do udziału w wydarzeniu. Natomiast Panie z KGW w Mokrem jak zwykle wykazały się ogromnym talentem kulinarnym. Uczestnicy kosztowali tradycyjnego bigosu i pyszności z grilla. Zwieńczeniem festynu była wspólna zabawa przy koncercie zespołu COCO Jumbo.
Tekst: Daria Popko





























