Eliminacje do Festiwalu w Kazimierzu z udziałem zespołów z Gminy Zamość

35

23 kwietnia 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu odbyły się eliminacje 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych dla zespołów i solistów z powiatów: zamojskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Wzięli w nich także udział wykonawcy z Gminy Zamość, zespoły: „Roztoczanki” i „Echo Lipsko” oraz solistka Halina Bosiak, kierownik zespołu „Wesołe Gosposie”. Do eliminacji zgłosiło się łącznie 6 zespołów i 2 solistów. Każdy wykonał 3 utwory – w doborze repertuaru organizatorzy zachęcają do uwzględnienia pieśni obrzędowych okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy, pieśni weselnych, pogrzebowych, sobótkowych, żniwnych i dożynkowych i ballad.
„Roztoczanki” zaśpiewały: „Tam pod lasem przy dolinie”, „Z kamienia na kamień”, „Ziemio nasza ziemio”; „Echo Lipska: „Gdybym ja miał orle skrzydła”, „Nieszczęśliwa wioska”, „Lesie ty mój lesie”, pani Halina Bosiak: „Przyjechał do niej pięknie ubrany”, „Jasio do wody, Kasia od wody”, „Ożenek Jaśka”.
Wykonaniom przysłuchiwała się komisja w składzie: Kornelia Sar – muzykolog, instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny (Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie) oraz prof. dr hab. Jan Adamowski – językoznawca, znawca folkloru i badacz kultury regionalnej (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Do kolejnego etapu eliminacji, które odbędą się w Lublinie komisja zakwalifikowała: spośród zespołów: Zespół Śpiewaczy Gródek-Kolonia (gm. Jarczów), spośród solistów: panią Katarzynę Warmińską-Mazurek (Tomaszów Lubelski). Każdy zespół i solista otrzymał podziękowania w formie pamiątkowego dyplomu, które wręczył Tomasz Skroban, sekretarz Gminy Susiec.
56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 23-26 czerwca 2022 r. Jego organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość