Dzień Ziemi

23

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest corocznie od 1970 roku. Ideą tego święta jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej oraz inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Obchody tego dnia są świetną okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety.
Dzięki uczniom klasy V mieliśmy możliwość poznania najbardziej prawdopodobnej wizji życia na Ziemi i w całej przestrzeni miedzyplanetarnej. Fabuła części artystycznej skupiła się bowiem na zagrożeniach, jakie niesie za sobą bezmyślna działalność ludzi, którzy nie do końca starają się być ekologami, bądź nie zdają sobie sprawy, że ich z pozoru błahe i niewinne codzienne zachowania przyczyniają się do niszczenia naszej planety. Artyści, którzy wcielili się w role zmartwionych losem Ziemi zwierząt, uświadomili widzom, że los Ziemi zależy od nas samych i od tego, w jaki sposób będziemy dbać o środowisko. Natomiast kosmici zwrócili uwagę na fakt, że niszcząc naszą planetę, przyczyniamy się jednocześnie do zniszczenia całego Wszechświata.
Montaż słowno-muzyczny stał się cenną lekcją przyrody dla wszystkich i z pewnością zainspirował społeczność szkolną do przemyśleń nad tym, w jaki sposób możemy przyczynić się do ochrony przyrody. I wcale nie muszą to być górnolotne działania, bo zmienianie świata należy zacząć od siebie i zmiany codziennych nawyków na te bardziej ekologiczne. A jak się okazuje, to wcale nie jest trudne. W zamian przyroda odwdzięczy się nam po stokroć czystym powietrzem, pięknymi widokami i cudnym śpiewem ptaków. Pamiętajmy los Ziemi jest naszym losem!
Po części artystycznej Pani Dyrektor ogłosiła wyniki Szkolnego Konkursu Ekologicznego:
– w kategorii klas I-III: I miejsce – klasa III, II miejsce – klasa – II, III miejsce – klasa I
– w kategorii klas IV-VIII: I miejsce – klasa VIII, II miejsce – klasa VII, III miejsce – klasa VI. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Na zakończenie uczniowie mieli możliwość obejrzenia modeli układu oddechowego i budowy DNA przygotowanych z materiałów recyklingowych przez uczniów klas VII- VIII oraz flapbooków przygotowanych przez uczniów klas IV-V oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia w fotobudce ekologicznej.

Zespół redakcyjny SP Zawada