Chórzystki z „Ale Cantare” najwyżej

53

Żeński zespół wokalny pod dyrekcją Barbary Rabiegi otrzymał najwyższą nagrodę na X Regionalnym Przeglądzie Chórów „Pieśni Maryjne” w Lubaczowie. Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 23.10.2022 r., w lubaczowskiej Konkatedrze. Patronat nad konkursem sprawowali Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej JE. ks. Marian Rojek i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Swoje programy zaprezentowało łącznie 7 chórów z czterech diecezji: rzeszowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Pierwsze miejsce dla „Ale Cantare” z Płoskiego w zasadzie nie jest zaskoczeniem – już od dłuższego czasu chórzystki z Gminy Zamość prezentują najwyższy poziom artystyczny, co jest niezwykłym sukcesem zważywszy na fakt, że to zespół amatorski. Werdykt Jury nie pozostawił złudzeń pozostałym chórom: wykonanie pieśni przez „Ale Cantare” było bezkonkurencyjne.
Przegląd rozpoczęto Mszą św. z udziałem m.in. zespołu „Ale Cantare”, który zaśpiewał wspólnie z innymi chórami utwór „Witaj, Gwiazdo Morska” w opracowaniu Antoniego Zoła, lecz wcześniej, w ramach przygotowania się do wykonania tej pieśni, doszło do niecodziennego spotkania. Otóż, zespół „Ale Cantare” otrzymał wspólną salę prób z dziecięcym Chórem „Ziarenka Maryi” z Chmielka (pow. biłgorajski) – doszło do nietypowej synergii głosów dojrzałych wokalistek z Gminy Zamość z dziecięcymi głosikami młodych adeptów śpiewu chóralnego. Dla obu stron było to bardzo przyjemne doświadczenie.
Oprócz wspólnego wykonania wspomnianej pieśni „Witaj, Gwiazdo Morska”, każdy chór musiał zaprezentować w konkursie 2-3 dowolne utwory o tematyce maryjnej. Formacja z Płoskiego zaśpiewała następujące pieśni: „Ave Virgo Gloriosa” M. Raczyńskiego, „Ave Maria” A. Arbo, „Ave Maris Stella” E. Grieg’a. Program chóru z naszej Gminy oceniono najwyżej! II miejsce zajął Chór „Deo Cantamus” z Tuczemp (pow. jarosławski) i dwa równorzędne III miejsca zajęły Chór Męski „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej (pow. rzeszowski) oraz Chór „Michael” z Kańczugi (pow. przeworski).
Finał przeglądu zwieńczył występ laureata I miejsca, tj. naszego, gminnego, zespołu „Ale Cantare” z Płoskiego, który jeszcze raz potwierdził swój najwyższy kunszt chóralny.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość: Małgorzata Sokołowska, Ewa Miąsik i JK