Chór „Sitanianie” znów wśród najlepszych

157

Sitanianie” pod dyrekcją Ireny Dużyńskiej zdobył „Srebrny Dyplom” na VIII ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów „BO RADOŚĆ JEST W NAS” w Stalowej Woli. Łącznie w przesłuchaniach konkursowych wzięło udział aż 51 wykonawców. Jury oceniało artystów w trzech kategoriach: „soliści i duety”, „chóry” oraz „zespoły wokalne / instrumentalne”. W kategorii „chórów” rywalizowało 6 formacji, reprezentujących kolejno Rzeszów, Świdnik, Kraków, Stalową Wolę i Gminę Zamość.

Ze względu na dużą ilość artystów przesłuchania konkursowe odbywały się jednocześnie w dwóch punktach Stalowej Woli, dlatego 6-osobowe Jury również podzieliło się na pół. Zespoły, w tym wokalne i instrumentalne, oceniano w hali Liceum Ogólnokształcącego im. KEN, a przesłuchania solistów, duetów i chórów miały miejsce na scenie w Centrum Aktywności Seniora, gdzie wystąpili również „Sitanianie”. Chórzyści z Gminy Zamość pod dyrekcją Ireny Dużyńskiej wykonali w konkursie 2 specjalnie dobrane utwory, z których co najmniej jeden musiał być wykonany „a capella” (bez podkładu muzycznego). Były to „Kołysanka” Jana Adama Maklakiewicza do słów Kamila Ildefonsa Gałczyńskiego oraz pieśń z ukraińskim rodowodem „Matko moja ja wiem”, skomponowana przez Platona Majborodę, z polską wersją oryginalnego tekstu Ondrija Małyszko (utwór w opracowaniu własnym Ireny Dużyńskiej na chór). Wykonanie zachwyciło publiczność, która nagrodziła naszych chórzystów oklaskami na stojąco, a jurorzy byli pełni uznania, zwłaszcza za śpiew w 4-głosie, co nie jest łatwą sztuką dla każdej formacji wokalnej o tak licznym składzie.

Kilka godzin później, już po przesłuchaniach konkursowych, zgromadzono wszystkich artystów (ponad 350 osób) w hali Liceum im. KEN w Stalowej Woli, gdzie odbył się koncert finałowy, do którego Jury wybrało 11 podmiotów artystycznych, reprezentujących przekrój kategorii i różnorodnych stylów muzycznych przeglądu. Ogłoszono również wyniki konkursu i wręczono stosowne dyplomy.

O bardzo wysokim poziomie artystycznym całego konkursu, zwłaszcza w kategorii „chórów”, niech świadczy fakt, że główna nagroda Grand Prix przeglądu oraz 1500 zł trafiło do Chóru „Gaude Vitae” ze Stalowej Woli.

Organizatorami VIII Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów „Bo radość jest w nas” byli Centrum Aktywności Seniora, Gmina Stalowa Wola i Stowarzyszenie Gaude Vitae. Całe przedsięwzięcie sfinansowano dzięki pozyskaniu funduszy norweskich.

„Srebrny Dyplom” dla Chóru „Sitanianie” to kolejne potwierdzenie utrzymania bardzo wysokiego poziomu artystycznego – skutek żmudnej, ciężkiej i konsekwentnej pracy na próbach, która zarazem daje „Sitanianom” sporo satysfakcji i możliwość samorealizacji na polu kultury wokalnej. Nie należy też pomijać faktu, że zdobywanie uznania i nagród na tego typu wydarzeniach przez nasze lokalne formacje artystyczne buduje pozytywny wizerunek Gminy Zamość jako miejsca przyjaznego dla rozwoju kultury. Chór „Sitanianie” stał się w Stalowej Woli świetnym ambasadorem życia kulturalnego naszej Gminy. Zresztą, nie pierwszy i nieostatni raz. Kolejna okazja zaistnieje niebawem.

GOK: Jarosław Kalbarczyk