Zima w otulinie RPN – śniegiem i mrozem malowane

365

Zima to taka pora roku w naszej, umiarkowanej strefie klimatycznej, która charakteryzuje się bardzo niskimi temperaturami w skali całego roku, a opady i osady atmosferyczne występują najczęściej w formie zamarzniętej. Pierwszym miesiącem typowo zimowym jest grudzień, który swą nazwę bierze od grudy czyli zamarzniętej ziemi. Na początku trzeciej dekady grudnia, w momencie przesilenia zimowego, gdy słońce góruje na zwrotniku Koziorożca rozpoczyna się astronomiczna zima i od tego wydarzenia dni stają się coraz dłuższe. Pod koniec stycznia prawie o pół godziny. W zimie ziemia i większość roślin, przykryta śniegiem, odpoczywa.
Od kilkunastu lat zima u nas nie jest tak dokuczliwa. Częściej towarzyszą nam przymrozki niż mrozy poniżej minus 10 stopni, więcej spada deszczu niż śniegu, a niebo od rana do wieczora spowite jest chmurami. Ale warto i wtedy wybrać się na spacer. Na spotykanych kałużach mróz tworzy różnorodne wzory, a gdy napłynie mgła na drzewach i krzewach tworzą się niesamowite szczotki. Gdy śnieg się topi, wtedy końce dachów ozdabiają sople lodu.
Spadający gęsty i mokry śnieg nie tylko przykrywa pola i drzewa, ale także potrafi na gałęziach stworzyć wyjątkowe węże. Ze spadającego suchego śniegu hulający, zimny wiatr tworzy na drogach przeszkody z zasp. Najgorszym zimowym osadem jest gołoledź, gdy na zamarzniętą ziemię spada deszcz. O poślizg wtedy nietrudno. Życzymy bezpiecznych zimowych wędrówek pełnych niezapomnianych wrażeń oraz zachęcamy do robienia zdjęć i udziału w „Zimowym foto-konkursie” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.gminazamosc.pl.

GOK KC