Sposoby pierwszej klasy na czytanie

38

Klasa 1 w Szkole Podstawowej im Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej bardzo polubiła czytanie. Co więcej, idzie jej to naprawdę dobrze. Uczniowie poznają czytanie globalne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Z każdą poznaną literką uczymy się nowych wyrazów, ćwiczymy je, a później utrwalamy na tablicy, łącząc obrazek przedstawiający jakąś rzecz z napisem, co ten obrazek przedstawia:

Do naszych zadań wykorzystujemy stronę wordwall.net, która umożliwia tworzenie ćwiczeń interaktywnych. W związku z tym, że czytanie idzie nam coraz lepiej, zwiększyliśmy poziom trudności i staramy się czytać słowa w całości bez obrazka. Jak to robimy? Klasa ma możliwość wyboru pudełka z cyferką – przy czym utrwalamy także znajomość cyfr. Każdy uczeń wybiera sobie pudełko, odczytuje cyfrę, nauczyciel otwiera pudełko, w którym kryje się wyraz z ostatnio poznaną literą. Wyraz ten należy odczytać.

Klasa naprawdę jest w tym bardzo dobra i z łatwością sobie radzi z całościowym odczytywaniem wyrazów.
Z każdym dniem, dodajemy nowe zadania i utrudniamy je, co wcale nie przeszkadza naszym uczniom. Teraz staramy się układać zdania z rozsypanki wyrazowej i oczywiście je odczytać, kiedy zdanie jest już gotowe.

Uczniowie uwielbiają zadania interaktywne, możliwość podchodzenia do tablicy, układanie zdań i ich odczytywanie. Co więcej, zawsze mogą do tego wrócić w domu, gdyż każdy ma dostęp do linku, otwierającego zadanie. Zadania możemy również wydrukować i rozwiązywać je w wersji papierowej.

Katarzyna Paczóska
nauczyciel kl. 1