Rajd pieszy z Mikołajem – II tura

W drugiej turze Pieszego Rajdu z Mikołajem, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość, wzięło udział prawie 30 osób, w tym kilka grup rodzinnych. Poprzednia tura rajdu odbyła się tydzień wcześniej i skierowana była do dzieci oraz młodzieży szkolnej. Tym razem uczestnikami spaceru były osoby dorosłe i grupy rodzinne. Piechurzy spotkali się tym razem 4 grudnia 2021 r. na starcie przy świetlicy Sołectwa Skaraszów, aby pod opieką przewodników wyruszyć na ponad 6-kilometrową wędrówkę.

Sobotnie przedpołudnie, mimo słonecznej pogody, przywitało piechurów silnym i mroźnym wiatrem, ale na szczęście większa część trasy przemarszu prowadziła przez lasy otuliny Roztoczańskiego Parku Narodowego, co osłabiło wietrzne niedogodności. Na swojej trasie piechurzy, oprócz późnojesiennych widoków i ciszy w lesie, mogli podziwiać pierwsze zimowe grzyby, jak np. bzowe ucho – przez smakoszów dodawany chętnie do jajecznicy, a także trzęsak pomarańczowożółty. Podczas spaceru niektórzy rozpoznali zioła zimozielone, jak barwinek czy kopytnik pospolity. Przemarsz z atrakcjami przyrodniczymi i krajobrazowymi trwał ok. 2,5 godziny. W końcu grupa rajdowa dotarła w pobliże miejsca startu. Zmęczonych wędrowców powitał św. Mikołaj z workiem słodyczy, a w altanie obok skaraszowskiej świetlicy czekała już gorąca herbata i poczęstunek.

GOK: KC