Rajd pieszy z Mikołajem – I tura

226

W sobotni poranek, 27 listopada 2021 r., mimo dość pochmurnej pogody, prawie 60-osobowa grupa dzieci i młodzieży szkolnej z opiekunami zainicjowała pierwszą turę XII Rajdu Pieszego z Mikołajem. Trasa poprowadziła ich terenami aż trzech gmin. W tym roku zaplanowano dwie tury tego dorocznego rajdu. Do drugiej tury, która odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, mogą się zapisać osoby dorosłe i grupy rodzinne – trasa będzie dłuższa i nieco inna. Organizatorem obu części składowych Rajdu pieszego z Mikołajem jest Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

Uczestnicy sobotniego spaceru, w większości uczniowie i osoby związane ze środowiskami szkolnymi placówek z terenu Gminy Zamość, tym razem wyruszyli na spotkanie ze świętym Mikołajem spod pomnika Powstania Zamojskiego w Szewni Dolnej (Gmina Adamów). Początkowa część trasy prowadziła pod górę przez teren Roztoczańskiego Parku Narodowego ścieżką historyczno-przyrodniczą do Wojdy. Po krótkim odpoczynku przy pomniku, upamiętniającym jednego z uczestników bitwy, partyzanta z Moskwy, Pawła Dawidenki, i wysłuchaniu historii o pierwszej bitwie Powstania Zamojskiego, szlakiem partyzanckim piechurzy zeszli do miejscowości Kosobudy (Gmina Zwierzyniec). Dalsza część trasy, z uwagi na obfity nocny deszcz, który spadł przed rajdem, prowadziła chodnikiem już na terenie Gminy Zamość, prowadząc piechurów przez Wólkę Wieprzecką. Po wejściu, tuż za Szkołą Podstawową w Wólce Wieprzeckiej, z powrotem do lasu, nastąpiło radosne spotkanie ze świętym Mikołajem. Zaspokojeni słodyczami, po kilku minutach piesi rajdowcy dotarli na metę, usytuowaną przy świetlicy wiejskiej Sołectwa Skaraszów, gdzie na zmęczonych wędrowców czekał poczęstunek i gorąca herbata. Ku radości wszystkich uczestników wydarzenia na ten krótki pobyt przy mecie zaświeciło wszystkim słońce.
Na kolejną, II edycję spotkania z Mikołajem, wyruszymy w sobotę, 4 grudnia. Tym razem uczestnikami będą osoby dorosłe i grupy rodzinne.

GOK: KC