PINOKIO W WÓLCE WIEPRZECKIEJ

336

Ponad setka osób wzięła udział w małym pikniku plenerowym przy szkole w Wólce Wieprzeckiej na tydzień przed końcem wakacji. Pogoda wprawdzie nie rozpieszczała uczestników, ale na szczęście było sucho i bezwietrznie. Jedyne pretensje można było mieć do temperatury, która nie przekroczyła 20-tki. Właśnie brak słonecznego ciepła zadecydował o przeniesieniu głównego punktu programu do budynku szkoły. Jedynie spektakl teatralny „Pinokio” w wykonaniu Teatrzyku Objazdowego „Blaszany Bębenek” z Małopolski miał więc miejsce na korytarzu, ale reszta programu pikniku odbyła się pod chmurką na terenach zielonych szkoły w Wólce Wieprzeckiej.

Spotkanie piknikowe w Wólce Wieprzeckiej odbyło się w środowe popołudnie, 25.08.2021 r., w obrębie miejscowej szkoły podstawowej im. Batalionów Chłopskich. To było już czwarte i ostatnie spotkanie z teatrzykiem objazdowym, zorganizowane tego lata przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w ramach wakacyjnej oferty kulturalnej dla dzieci. Cały cykl pod nazwą „Letni Teatrzyk i Spółka…” przewidywał realizację czterech przedstawień teatralnych dla dzieci w czterech różnych punktach Gminy (Białowola, Płoskie, Mokre i Wólka Wieprzecka). Stałym elementem każdego przedsięwzięcia był spektakl w wykonaniu Teatru „Blaszany Bębenek” z Małopolski. W lipcu teatr wystawił w Białowoli i Płoskiem przedstawienie, pt. „Ważniak w tarapatach”, natomiast na sierpniowe wizyty w Gminie Zamość przygotowano bajkę „Pinokio”. Przed każdym przedstawieniem dzieci spotkały się z Policjantem na pogadance o bezpieczeństwie i cyberbezpieczeństwie, a po spektaklu każdy mógł skorzystać z innych atrakcji pikniku.

W środowe popołudnie na boisku szkoły w Wólce Wieprzeckiej stanęły namioty z kilkoma stoiskami oraz podest sceniczny, a w pobliżu placu zabaw zainstalował się „labirynt” Uczniowskiego Klubu Sportowego AZYMUT Siedliska, służący do zabawowej nauki w bieganiu na orientację z mapą w ręku i elektronicznymi punktami orientacyjnymi. Każdy mógł tu spróbować swoich sił, a wszystko w ramach mini-zawodów z nagrodami w kilku kategoriach biegowych.

Piknik otworzyła pogadanka z Policjantem o bezpieczeństwie. Zamojską Komendę Miejską Policji reprezentowała Pani sierżant sztabowa Edyta Mazurek. Nie była to typowa pogadanka, a raczej interaktywny quiz z nagrodami dla najmłodszych. Na koniec swojej wizyty Pani sierżant udostępniła wszystkim chętnym radiowóz i przez następne kilkanaście minut okolicę wypełniały syreny i inne sygnały dźwiękowe, włączane przez ciekawskie pociechy. Przy drzwiach radiowozu szybko ustawił się mały sznureczek chętnych. Gdy syreny ucichły przyszedł czas na przedstawienie teatralne, które z powodu braku słonecznego ciepła przeniesiono do budynku szkoły. Przez następną godzinę szkolny korytarz z powodzeniem odgrywał rolę teatralnej sali widowiskowej, z tą różnicą, że w roli pierwszego rzędu wystąpiły materace gimnastyczne, które błyskawicznie zostały zajęte przez najmłodszą widownię.

Przedstawienie było interaktywne więc widownia bardzo chętnie brała udział w elementach fabuły „Pinokia”, co ciekawe, wśród publiczności nie tylko dzieci były aktywne, co dowodzi, że spektakl przypadł do gustu nie tylko najmłodszym.

Tymczasem pod chmurką nieustannie funkcjonowało kilka namiotowych stoisk, z ofertą dla nieco starszych uczestników. Dorośli opiekunowie najmłodszych uczestników spotkania korzystali np. z bezinwazyjnego badania poziomu witamin i mikroelementów w organizmie za sprawą „Studia Zdrowia” Magdaleny Wytrykus. Było też stoisko perfumeryjno-kosmetyczne, nie zabrakło również gratisowych materiałów promocyjnych Gminy Zamość oraz konkursowych atrakcji na stoiskach gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury. Wszystko w sympatycznej oprawie muzycznej znanych i lubianych piosenek dla dzieci.

Po zakończeniu przedstawienia teatralnego tereny zielone przy szkole ponownie się zaroiły w oczekiwaniu na finałowe atrakcje. Najpierw podsumowano mini-zawody w biegach na orientację. Prezes UKS AZYMUT, Piotr Chabros, ogłosił wyniki w różnych kategoriach, rozdając kilkanaście nagród w postaci zabawek, w większości o charakterze sportowym. Na koniec ekipa z Gminnego Ośrodka Kultury przeprowadziła finałową zabawę, w rezultacie której do sześciorga szczęśliwców trafiły specjalne zestawy upominków z fajnymi gadżetami. Każdy z obdarowanych otrzymał w zestawie m.in. 2 foto-albumy, najnowszy gminny kalendarz ścienny 2-letni, opaski odblaskowe, kubek promocyjny, przewodniki, mapy, broszury turystyczne i historyczne, a także artykuły szkolne i kilka drobnych słodkości.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, firmom, organizacjom i zamojskiej Policji za zaangażowanie w realizację tego wydarzenia. W szczególności podziękowania należą się dyrekcji i pracownikom szkoły w Wólce Wieprzeckiej za gościnę i pomoc, Bibliotece Publicznej Gminy Zamość za owocną współpracę, Gminnemu Zakładowi Obsługi Komunalnej za pomoc w przygotowaniu i uprzątnięciu terenu pikniku poza godzinami pracy gminnych instytucji, a także Samorządowi Gminy Zamość za ogólne wsparcie oraz Sołtysom okolicznych wsi za pomoc w rozpropagowaniu wydarzenia.

GOK: Jarosław Kalbarczyk