PINOKIO I EMOCJE W MOKREM

To było trzecie z kolei spotkanie z teatrzykiem objazdowym, zorganizowane tego lata przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w ramach wakacyjnej oferty kulturalnej dla dzieci. Cały cykl pod nazwą „Letni Teatrzyk i Spółka…” przewidywał realizację czterech przedstawień teatralnych dla dzieci w czterech różnych punktach Gminy (Białowola, Płoskie, Mokre i Wólka Wieprzecka). Stałym elementem każdego przedsięwzięcia był spektakl w wykonaniu Teatru Objazdowego „Blaszany Bębenek” z Małopolski. W lipcu teatr wystawił „smerfne” przedstawienie, pt. „Ważniak w tarapatach” w Białowoli i Płoskiem, natomiast na sierpniowe wizyty w Gminie Zamość przygotował bajkę „Pinokio”. Przed każdym przedstawieniem dzieci spotkały się z Policjantem, by pomówić o bezpieczeństwie i cyberbezpieczeństwie, a po spektaklu każdy mógł skorzystać z innych atrakcji pikniku.

Niestety, w Mokrem do plenerowego pikniku nie doszło z powodu deszczowej i chłodnej aury, ale przedstawienie i część atrakcji odbyło się w budynku szkoły. Na pogadance o bezpieczeństwie pojawiło się aż dwoje funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu: sierżant sztabowa Edyta Mazurek i aspirant Jacek Wacniak. Nie była to typowa pogadanka, ponieważ ten policyjny duet przygotował dla najmłodszych quiz z nagrodami, a potem można było zadawać pytania na każdy temat. Wizyta Policjantów poprzedziła gwóźdź programu, tj. spektakl teatralny dla dzieci, który odbył się na scenie szkolnej salki gimnastycznej. Przedstawienie było interaktywne więc dzieci ochoczo brały udział w elementach fabuły „Pinokia”. Emocje były niekiedy tak duże, że dziecięca empatia wywoływała nawet łzy wzruszenia, a innym razem nerwowe reakcje i okrzyki w obronie Pinokia przed np. zakusami chytrego lisa. Jak zwykle wszystko skończyło się „happy endem”.

Tymczasem na szkolnym korytarzu powstało kilka stolikowych stoisk, w większości z ofertą dla nieco starszego odbiorcy. Zwłaszcza rodzice i opiekunowie najmłodszych uczestników spotkania korzystali np. z bezinwazyjnego badania poziomu witamin i mikroelementów w organizmie – taką możliwość stworzyło zamojskie „Studio Zdrowia” Magdaleny Wytrykus. Było też stoisko perfumeryjno-kosmetyczne, nie zabrakło również gratisowych materiałów promocyjnych Gminy Zamość oraz konkursowych atrakcji na stoiskach gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury. Na wysokości zadania stanęło miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrem, które po spektaklu serwowało łasuchom pyszne i słodkie wypieki domowe w formie darmowej degustacji.

Na koniec ekipa z Gminnego Ośrodka Kultury rozdała wybranym szczęśliwcom 6 specjalnych zestawów upominkowych z fajnymi gadżetami. Każdy z obdarowanych znalazł w zestawach m.in. 2 foto-albumy, kalendarz ścienny na 2 lata, opaski odblaskowe, kubek promocyjny, przewodniki, mapy, broszury turystyczne i historyczne, a także artykuły szkolne i kilka drobnych słodkości.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, firmom, organizacjom i zamojskiej Policji za zaangażowanie w realizację tego wydarzenia. W szczególności podziękowania należą się dyrekcji i pracownikom szkoły w Mokrem za gościnę, Bibliotece Publicznej Gminy Zamość za współpracę, Kołu Gospodyń Wiejskich w Mokrem za „smaczną” inicjatywę własną, a także Samorządowi Gminy Zamość za wsparcie.

GOK: Jarosław Kalbarczyk