Międzynarodowy Dzień Kropki w Szkole Podstawowej w Białowoli

37

15 września w Szkole Podstawowej w Białowoli przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki czyli The Dot Day.
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, którego inspiracją stała się książka Petera H. Reynoldsa „Kropka”. Książka opowiada o małej dziewczynce Vashti, która nie chciała rysować bo nie wierzyła w swoje umiejętności. Zachęcona przez swoją nauczycielkę namalowała na kartce kropkę, po czym podpisała swój obrazek i pospiesznie opuściła salę. Następnego dnia Vashti ze zdumieniem zauważyła, że jej praca jest oprawiona w piękną ramkę i wisi na honorowym miejscu. Poczuła się bardzo szczęśliwa i pomyślała, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki. Z ochotą zabrała się do pracy. I tak Vashti uwierzyła w siebie dzięki małej kropce…
Celem tego dnia jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia, działania.
Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiej bajki o małej Vashti. Tego dnia wszyscy mieli na sobie ubrania, bądź jego elementy w kropki. Przez cały dzień podróżowaliśmy po kropeczkowej krainie, wykonując prace plastyczne, śpiewając piosenki, słuchając opowiadania Petera H. Reynoldsa pt. „Kropka”. Na edukacji matematycznej uczniowie układali kropkowe kompozycje. Dzień zwieńczył kropkowy pokaz mody oraz wystawa prac plastycznych dzieci.
Było kolorowo, „kropkowo” i radośnie. Tego dnie dostrzegliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi.