Informacja dotycząca ustalenia prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2021/2022

176

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zamościu, ul. Szczebrzeska 120, 22-400 Zamość uprzejmie informuje mieszkańców Gminy Zamość, że wnioski o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2021/2022 przyjmowane są:

od 1 lipca 2021r. – drogą elektroniczną za pośrednictwem :
• Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS),
• Portalu informacyjno-usługowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej –Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl),
• Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP (http://epuap.gov.pl/),
• bankowości elektronicznej,
od 1 sierpnia 2021r.- w formie papierowej – wnioski można pobrać od 20 lipca w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zamościu  ul. Szczebrzeska 120, 22-400 Zamość od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30.

Wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2021/2022:
• zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach w przypadku dochodów innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
• zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne (oryginał) albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji,
• odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem,
• orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej,
• oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej,
• informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą ( oryginał),
• dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu;
• zaświadczenie właściwego organu gminy, nakaz płatniczy albo oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy,
• kopie przekazów lub przelewów pieniężnych dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów w 2020r., jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu, ugodą sądową lub ugodą zawartą przed mediatorem do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny;
• inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia z funduszu alimentacyjnego będącego przedmiotem wniosku.

Dokumenty dołączone do wniosku należy dostarczyć w postaci kopii, natomiast oryginał należy okazać do wglądu pracownika przyjmującego wniosek.

Kryterium dochodowe.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują jeżeli dochód rodziny, w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 900 zł  (art. 9 ust. 2 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z dnia 7 września 2007r.).

Wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego
świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł.

Wypłata świadczeń
Jeśli wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia za październik nastąpi do 31 października.

Wszelkie informacje dotyczące świadczeń z funduszu alimentacyjnego można uzyskać osobiście w ośrodku lub drogą telefoniczną pod numerem telefonu (84) 6395201, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.