Dzień dziecka z Izbą i sportem

1 czerwca 2021 r. przy Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem odbył się piknik pod hasłem „Dzień Dziecka z Izbą i na sportowo”. Było to pierwsze wydarzenie sportowo-rekreacyjne, zorganizowane dla dzieci przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w ramach odmrażania obostrzeń. Oczywiście odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego i przestrzegania dystansu społecznego.

W Dzień Dziecka było słonecznie, ale nie upalnie, więc pogoda tym razem sprzyjała uczestnikom konkurencji sportowych, a warto przypomnieć, że piknik przełożono z soboty na wtorek właśnie z powodu zimnej i deszczowej pogody w weekend. Humory dopisywały więc dzieci rozpoczęły zabawę od kolorowania kostki brukowej przy Regionalnej Izbie Pamięci. Po pewnym czasie za sprawą kolorowej kredy pod butami pojawiły się znane postacie z bajek. Tymczasem obok na trawiastym placu wystartowały konkurencje sportowo-rekreacyjne. Dzieci i młodzież mogli się sprawdzić w zawodach sprawnościowych i grach zręcznościowych przygotowanych przez Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe „Gryf” Gmina Zamość i Uczniowski Klub Sportowy „Azymut” Siedliska. W ruch poszły piłki nożne oraz mapki i urządzenia elektroniczne niezbędne w profesjonalnych biegach na orientację – w tym przypadku zamiast tras terenowych „Azumut” ustawił specjalny labirynt treningowy ze słupków i biało-czerwonej taśmy. A przy Izbie po raz pierwszy można było zakręcić nowym „kołem fortuny”, specjalnie przygotowanym narzędziem edukacyjnym do zabawy z zagadkami, pt. „Z przeszłością na okrągło”. Zagadki obejmują tematykę Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem oraz eksponatów tam zgromadzonych. Każdy uczestnik puszczał koło w ruch, a gdy się zatrzymało wskazówka pokazywała pole z hasłem, najczęściej nazwą eksponatu, który trzeba było opisać i powiedzieć, do czego służyło dane urządzenie lub narzędzie. Każdy uczestnik za udział w grach i konkurencjach sportowych otrzymywał nagrodę. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu organizacyjnym Samorządu Gminy Zamość, Regionalnej Izby Pamięci i Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem, Stowarzyszeniu Turystyczno-Sportowym „Gryf” Gmina Zamość, Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Azymut” Siedliska, Sołtysowi z Radą Sołecką Wysokiego i OSP Wysokie.

GOK: EO