Było smerfnie w Białowoli

1216

Niemal setkę osób zgromadziła mała forma plenerowa na terenie szkolnym w Białowoli. W ramach letniej oferty kulturalnej Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość zainicjował tam cykl widowisk pod nazwą „Letni Teatrzyk i Spółka…”. Stałym elementem każdego przedsięwzięcia jest spektakl dla dzieci Teatru Objazdowego „Blaszany Bębenek” z Trzebini, pt. „Ważniak w tarapatach”, a także wizyta Policjanta, pokaz OSP, stoisko gminnej Biblioteki, gry sportowe i animacje dla dzieci oraz dwa stoiska dla nieco starszych uczestników – kosmetyczne i prozdrowotne.

Tak właśnie było w Białowoli we wtorkowe popołudnie, 20 lipca 2021 r., gdzie przed przedstawieniem teatralnym można było posłuchać pogadanki Policjanta na temat bezpieczeństwa. W tej roli świetnie sprawdził się starszy aspirant Dariusz Kuropatnicki z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Ku zadowoleniu rodziców, szybko nawiązał kontakt z najmłodszymi uczestnikami pikniku, nie mając najmniejszych problemów w angażowaniu ich do praktycznych pokazów na scenie, których tematem było bezpieczeństwo nie tylko drogowe, ale i cyberbezpieczeństwo. Półgodzinna pogadanka poprzedziła gwóźdź programu, czyli spektakl teatralny dla dzieci, pt. „Ważniak w opałach” na podstawie bajek o smerfach. Wszystkie miejsca siedzące były zajęte, gdy na scenie pod chmurką pojawiały się znane bajkowe postacie. Przedstawienie było interaktywne, a dzieci tak ochoczo zaangażowały się w fabułę, że z zaplanowanych 45 minut spektaklu zrobiło się 75-minutowe widowisko. Jak zwykle, Gargamelowi znowu nie udało się przechytrzyć niebieskich bohaterów i historia zakończyła się „happy endem”. Następną godzinę po spektaklu wypełniły animacje i gry sportowe na boisku. Te ostatnie zorganizował trener klubu STS GRYF Gmina Zamość, Paweł Wyrostek, który zapewnił sporej grupie dzieci dużo ruchu i pozytywnych emocji podczas realizacji gier i zabaw sportowych. Z frekwencją nie było najmniejszego problemu. W tym samym czasie druhowie strażacy z OSP Białowola udostępnili do zwiedzania nowoczesny ciężki strażacki wóz bojowy ratowniczo-gaśniczy. Otworzyli kabinę i wszystkie schowki, można było zasiąść za kierownicą i wszystkiego dotknąć, w ruch poszły aparaty fotograficzne rodziców i dziadków. Obok auta strażackiego swoje atrakcje z niespodziankami prezentowało stoisko Biblioteki Publicznej Gminy Zamość, gdzie bez większego trudu można było wygrać książkę w zamian za udział w prostej zabawie z zagadkami. Tymczasem część dorosłych uczestników, zwłaszcza mam, mogła skorzystać z oferty stoiska z kosmetykami i perfumami, a także bezinwazyjnie zbadać sobie poziom witamin, minerałów i metali ciężkich w organizmie na drugim stoisku, gdzie ulokowało się „Studio zdrowia”. Na koniec kadra Gminnego Ośrodka Kultury rozdała wybranym szczęśliwcom kilka fajnych gadżetów, w tym dwa różne foto-albumy związane z Gminą Zamość. Podczas tego finału okazało się, że wśród uczestników wtorkowego wydarzenia byli nie tylko mieszkańcy Białowoli i ościennych wsi, ale również rodziny z Hrubieszowa, Zamościa i Lublina.
Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, organizacjom i firmom, zaangażowanym w realizację wydarzenia, a także dyrekcji i pracownikom szkoły w Białowoli za udostępnienie boiska i gmachu szkolnego, oraz Samorządowi Gminy Zamość i Gminnemu Zakładowi Obsługi Komunalnej za pomoc w przygotowaniu i uprzątnięciu terenu wydarzenia, zwłaszcza że część czynności wymagała pracy poza normalnymi godzinami funkcjonowania instytucji.
Kolejne spotkania z cyklu „Letni Teatrzyk i Spółka…” zaplanowano w Płoskiem (21.07.2021 r.), Mokrem (24.08.2021 r.) i Wólce Wieprzeckiej (25.08.2021 r.).

GOK: Jarek Kalbarczyk