Akcja „wakacje w bibliotece” – sierpień 2021

78

Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem w sierpniu zorganizowała zajęcia dla dzieci i młodzieży, odbywały się w każdy wtorek i czwartek od 3 do 19, odbyło się sześć spotkań. Sierpień nie dokuczał już tak dużymi upałami, ale za to było dużo więcej deszczu i zimna, więc nasze zajęcia z dziećmi i młodzieżą przenieśliśmy do świetlicy i tak 3 sierpnia gościliśmy panie Barbarę Elżbietę Hrabowską przewodniczącą KGW z Kolonia Sitaniec, Irenę Sokołowską i Annę Pisuk członkinie Klubu Seniora Kalinka ze Skaraszowa. Po odczytaniu wiersza Jana Brzechwy pt. „Tańcowała igła z nitką”, igły i nici poszły w ruch. Przy pomocy dwóch maszyn i pań Barbary i Anny nasi milusińscy pracowicie naszyli woreczki na suszoną lawendę oraz woreczki do wypełnienia grochem. Pod czujnym okiem pani Ireny odbyła się też nauka przyszywania guzików, jest to bardzo przydatna umiejętność. Woreczki wypełnione grochem posłużyły nam do celów rekreacyjnych, było podrzucanie i łapanie oraz rzuty do celu na odległość.
Kolejne zajęcia to warsztaty taneczne i nauka nowoczesnego tańca zwanego „Jeruzalem”. Po odczytaniu wiersza „Taniec jazzowy”, instruktor Jolanta Wiśniewska wytłumaczyła uczestnikom spotkania jak ważny jest ruch, jak poprzez muzykę i taniec można wyrazić swoje emocje, gest i siłę, odprężyć się i radować się z innymi. Później nastąpiła żmudna nauka kroków, początkowo trochę zawiła i nie zrozumiała, ale po wstępnej rozgrzewce wszyscy zawirowali w takt porywającej muzyki. W trakcie drugiego spotkania z panią Jolą, poszło nam dużo sprawniej. Po intensywnej rozgrzewce nogi same rwały się do tańca. Na zakończenie wesołych pląsów pani Jola wykonała każdemu uczestnikowi tatuaż z henny. Tatuaże cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i nie było osoby, która nie miała by łapek kota, głowy tygrysa czy Indianina na nadgarstku. Wszyscy po zakończonych zajęciach wyszli szczęśliwi i zadowoleni.
„Pudełko czekoladek”, to tytuł wystawy fotograficznej (kadry z Roztocza) pani Agnieszki Maciochy kierownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu. Pani Agnieszka od wielu lat zajmuje się i fascynuje fotografią. A dlaczego, „Pudełko czekoladek” (jest to cytat z książki i filmu pod tym samym tytułem „Forrest Gump”, bo jak mówiła mama głównego bohatera otwierając pudełko czekoladek i wyjmując czekoladkę „nigdy nie wiemy co się trafi”. Podobnie jest z fotografią idziemy do lasu i nigdy nie wiemy na co trafimy, czy będzie to zwierzę, ptak, a może jakaś roślina czy widok zapierający dech w płucach. Pani Agnieszka opowiedziała krótką historię aparatów fotograficznych (aparaty mają już ponad 100 lat). Aby robić dobre zdjęcia nie koniecznie musimy mieć najlepszy, czy najdroższy aparat, należy mieć pewne oko i zachować zasady. Aby zrobić dobre zdjęcie musimy się skupić i dobrze wykadrować fotografowany cel. Ważna jest pora dnia, perspektywa i to czy robimy zdjęcia w plenerze, czy zdjęcia portretowe. Każdy z uczestników mógł wziął profesjonalny aparat do ręki, wykadrować przedmiot lub osobę i zrobić zdjęcie.
Wiersz pt. „Lawendowe wzgórze” przeniósł nas w magiczne miejsce, czyli poletko pełne fioletu prześwietlonego rozgrzanym słońcem i niezapomnianym zapachem. Pani Agnieszka oprócz pasji fotografowania, ma jeszcze jedną pasję i jest to lawenda. Wg. pani Agnieszki, lawenda to magiczna roślina, której obecność nadaje każdemu miejscu relaksacyjnych i wypoczynkowych walorów. Jej niepowtarzalny zapach przyciąga do siebie nie tylko niezliczoną ilość kolorowych motyli i pszczół, ale również głodnych jej aromatycznych zalet ludzi, którzy pragną odpocząć wśród wdzięków lawendy. Lawenda sprawia, że każde miejsce, w którym gości, staje się magiczne, a jej niedające się przecenić piękno kusi do spędzenia chwili w jej towarzystwie. My także daliśmy się skusić i oczarować tej delikatnej i urzekającej roślinie. Lawenda ma walory uspokajające, relaksacyjnie i dekoracyjne, wykorzystywana jest również w kosmetologii. Długo jeszcze po zakończonych zajęciach w murach biblioteki, od jej zapachu kręciło się w głowie. Uczestnicy lawendowych warsztatów przerobili ją, świeżą jak i suszoną. Z wiązeczek suszonej lawendy przygotowaliśmy materiał do napełnienia uszytych na wcześniejszych zajęciach woreczkach. Natomiast ze świeżej lawendy uczestnicy spotkania mieli za zadanie wykonanie lawendowych postaci, którym dorobiono głowy z makówek i ubrano w kolorowe stroje wykonane samodzielnie przez uczestników warsztatów. Zostaliśmy zabezpieczeni zapachowo a długie zimowe dni.
Kolejnymi warsztatami były warsztaty literackie, ph. „Tworzymy swojego bohatera literackiego” przeprowadzone przez Jarosław Sieka. Jarosław Siek jest pisarzem, poetą, autorem bajek, scenariuszy komiksów i wierszy dla dzieci. Jako pisarz zadebiutował w 2009 roku bajką „Gość z Zamościa”. Napisał serię książeczek „Drużyna orłów”, w ramach akcji „Bajki w bramce”. W 2020 roku Pan Jarosław wydał pierwszy komiks „Drużyna orłów. Jak zostać mistrzem świata w siatkówce”. Ma na swoim koncie serię książeczek związanych z ekologią i ochroną środowiska. Ma w swoim dorobku ponad 100 książek, a na podstawie dziewięciu z nich powstały filmy animowane. Jego utwory emitowane były: w TVP ABC, Teleranku”, Radiu Złote Przeboje i Radiu Eska, czy Polsat Sport.
Na początku spotkania, autor zadał uczestnikom spotkania pytanie, czy próbowali napisać swój wiersz, opowiadanie, czy inny utwór i co należy zrobić, żeby zostać pisarzem. Ponieważ pisarz posiada ogromną władzę. Bajki są związane z fantazjowaniem i w bajkach wszystko jest możliwe. Wybierając temat – wybieramy to co jest ważne, myślimy o bohaterze, miejscu akcji i co chcemy przekazać. Przewodnim tematem naszego spotkania była ekologia i segregacja śmieci, a uczestnicy wspólnie wymyślili bohatera i każdy miał za zadanie go narysować. Aby nie zaśmiecać biblioteki wszystkie kartki zostały wrzucone do śmietka, który przywiózł nasz pisarz. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książeczkę z autografem pana Jarosława.
Hasłem „Twoja krew, moje życie” rozpoczęło się spotkanie z Zarządem Stowarzyszenia Honorowych Krwiodawców działającego przy Urzędzie Gminy Zamość oraz Panią dr Anną Mika kierownika RCKiK, czyli Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział terenowy w Zamościu. Spotkanie rozpoczęła Prezes SHDK Pani Maria Sowińska Juszczak opowiedziała krótko o Najważniejszym celu statutowym jakim jest promowanie Honorowego Krwiodawstwa oraz pozyskiwanie nowych Krwiodawców poprzez docieranie z ideą Krwiodawstwa nie tylko do osób pełnoletnich, ale również do dzieci i młodzieży. Piotr Kudyk – wice Prezes stowarzyszenia opowiedział o swoim honorowym krwiodawstwie, pokazał nam medale i odznaki, które otrzymał w podziękowaniu za litry oddanej krwi. Sekretarz Stowarzyszenia Bartłomiej Pikuziński, wyświetlił prezentację i wprowadził naszych uczestników w tematy związane z krwiodawstwem oraz opisywał krok po kroku jak wygląda proces oddawania krwi.
Natomiast dr Anna Mika bardzo szczegółowo i sugestywnie opowiedziała nam, na czym polega honorowe krwiodawstwo, co należy zrobić, żeby zostać krwiodawcą i jak wygląda cały proces: od zgłoszenia się osoby pełnoletniej do punku pobrań, jak należy się do tego przygotować, również o tym co dzieje się w trakcie oddawania krwi i jakie są z tego korzyści. Dzieciaki mogły obejrzeć i dotknąć przedmioty służące do pobierania krwi oraz jej przechowywania.
Bartek Pikuziński przeprowadził turniej z nagrodami ze zdobytej wiedzy. W ramach zajęć plastycznych młodzież w grupach, wykonała z plasteliny przestrzenne modele krwinki czerwonej, krwinki białej i płytki krwi.
Każdy z uczniów otrzymał zestaw gadżetów: kolorowankę promującą krwiodawstwo, kredki, bidony oraz materiały dotyczące krwiodawstwa przygotowane przez RCKiK w Lublinie. Wszyscy zrozumieli, że krwi nie da się wyprodukować, więc trzeba się nią dzielić.

Ostatnie dwa dni wakacyjnych spotkań w bibliotece dzieci i młodzieży, wykorzystaliśmy na warsztaty bankowe w formie online za pomocą programu „Skype dla firm”, a przeprowadzonych przez Pana Marka Momota, głównego specjalistę pracownika Narodowego Banku Polskiego Oddział w Lublinie. Dowiedzieliśmy się m.in., jak na przestrzeni lat zmieniał się wizerunek orła na polskich monetach, poznaliśmy nazwy i wizerunki historycznych monet: denara, grosza, dukata, talara, tynfa, półkopka, złotego i innych.
Wysłuchaliśmy opowieści i obejrzeliśmy prezentację o Polskich banknotach. Pierwsze banknoty w Polsce pojawiły się okresie Powstania Kościuszkowskiego w 1794 roku, a ich intensywny rozwój rozpoczął się dopiero po II wojnie światowej. Od początku starano się je zabezpieczać, drukarze umieszczali na banknotach znaki wodne tzw. filigrany.
W ramach zajęć plastycznych namalowaliśmy symbole narodowe, orła białego, winietki i flagi. Natomiast ostatniego dnia wakacyjnych spotkań nasi uczestnicy wykonali witraże. Były to przepiękne kolorowe motyle, kwiaty i krajobrazy, które ozdobiły nasze pokoje i bibliotekę.
Dzięki współpracy z NBP oddział w Lublinie biblioteka otrzymała atrakcyjne zestawy edukacyjne z grami planszowymi oraz komiksami „Na tropach złotego”.

Dziękuję wszystkim uczestnikom akcji „Wakacje w bibliotece” 2021 i zapraszam do udziału w kolejnych edycjach.

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem