Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pniówku uczestniczyli w e-laboratoriach w Centrum Nauki Kopernik

353

20 listopada 2020r. uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami uczestniczyli w e-laboratoriach prowadzonych przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Należy dodać, że zajęcia ”Nauka dla Ciebie” były realizowane i finansowane w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.
Tematy zajęć, w których brali udział uczniowie to: z biologii – Cukier krzepi,  z chemii – Robimy kwasy, z fizyki – Skąd się biorą barwy?  oraz z robotyki – Poczuj (trój)wymiar. Były one ciekawie przygotowane i zainteresowały uczniów, pobudzając ich do aktywności. Z pewnością  były atrakcyjną formą pracy online podczas nauki zdalnej.
Uczniowie przystąpili do zajęć z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem. Większość z nich dobrze przygotowała się do eksperymentów, zgromadzili potrzebne materiały. W trakcie zajęć z uwagą śledzili ich przebieg, wykonywali własne eksperymenty, w razie wątpliwości dopytywali prowadzących.
Mogli też pochwalić się swoją wiedzą. Sprawdzali rozpuszczalności mąki i cukru w wodzie oraz odczytywali ilość węglowodanów na etykietach produktów spożywczych, aby następnie pokazać ich ilość w 100 g na podstawie liczenia fasolek. Rozmawiali na temat aktywności oraz o tym, jaka jest zalecana dzienna ilość cukrów i jakie są konsekwencje spożywania nadmiernej ilości cukru.
Utrwalali też swoją wiedzę z chemii. Przypomnieli, jaki kolor ma odczyn kwasowy, zasadowy i obojętny powstały po dodaniu soku z czerwonej kapusty, buraka lub herbaty do rozpuszczonych w wodzie składników.
Rozmawiali o tym, jak powstają kwaśne deszcze i dlaczego są szkodliwe, jak powstaje tęcza, światło widzialne i niewidzialne. Jednym z najciekawszych doświadczeń dla uczniów było obserwowanie, jak zmienia się kwasowość substancji, pokaz spalania siarki oraz samodzielne przygotowanie kwasu.
Z kolei na  robotyce poznali przestrzenny układ osi X, Y, Z, a także różne zastosowania obrazu 3D w nauce szkolnej.
Zainteresowaniem cieszyły się też tematy geograficzne, m.in. zniekształcenia map czy budowa i zastosowanie sekstantu.
Uczniowie są zadowoleni z tego typu ćwiczeń. W przyszłości planujemy kolejne zajęcia w Centrum Nauki Kopernik.
Należy również dodać, że w ramach udziału w tegorocznej edycji Programu „Nauka dla Ciebie” otrzymaliśmy Zestaw Multimedialnego Wsparcia Edukacji Zdalnej.