„Szkoła do hymnu!” w oddziałach przedszkolnych w Żdanowie

217

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”

Dzień 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Czcimy tego dnia bohaterstwo, waleczność i męstwo wszystkich Polaków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Święto Niepodległości zajmuje ważne miejsce również w kalendarzu przedszkolnych świąt. Dzieci już od najmłodszych lat wychowane są w umiłowaniu do Ojczyzny i jej historii.
Jedną z form świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest nauka szacunku do symboli narodowych. Dnia 10 listopada 2020 r. przedszkolaki z naszej szkoły włączyły się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu!”, która jest kontynuacją akcji MEN z 2019 r. i 2018 r. – „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11.11 przedszkolaki odśpiewały cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Ze względu na stan epidemiologiczny każda grupa odśpiewała hymn we własnym gronie. Mimo to było wzniośle i wzruszająco, ponieważ dzieci wyśpiewały słowa naszego hymnu z wielkim uczuciem, powagą i szacunkiem. Dały w ten sposób wyraz dumy z bycia Polakami.
Chcąc podkreślić wagę Święta Niepodległości dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych tego dnia przyszły ubrane na galowo. Wzięły też udział w wyjątkowych, patriotycznych zajęciach, które utrwaliły ich wiedzę na temat symboli narodowych – godła, flagi, hymnu. Poznały ciekawostki historyczne o początkach państwa polskiego, oglądając zaproponowany filmik edukacyjny. Wsłuchały się w słowa wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Na zakończenie wykonały prace plastyczno-techniczne związane z polskimi symbolami narodowymi.

Zespół wychowania przedszkolnego