Święta Góra Grabarka – wystawa fotografii Jerzego Tkaczyka

591

W siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem (Wysokie 154, 22–400 Zamość), można obejrzeć Wystawę Fotografii „Święta Góra Grabarka”, autorstwa Jerzego Tkaczyka, mieszkańca wsi Wysokie. Ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa przyłącz się do akcji #zostańwdomu z GOKiem i zwiedź z nami wystawę on-line! Dostępna jest ona na facebookowym profilu GOK-u (opublikowana 07.04.2020 r.). Autor uwiecznił wyjątkowe ujęcia miejsc i ludzi podczas pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę, znajdującą się w województwie podlaskim. Miejsce to od stuleci uznawane jest za jeden z ważniejszych przystanków dla wyznawców prawosławia w Polsce. Słynąca z wielu uzdrowień Grabarka co roku przyciąga tysiące pielgrzymów, których atrybutem są krzyże wotywne. Pozostawianie krzyży intencyjnych na wzgórzu wokół cerkwi stało się już tradycją pielgrzymkową przybywających tutaj pątników. Poprzez tę foto-galerię chcemy ukazać Wam, bez względu na nasze wyznanie, jak wielką mają w sobie moc wiara i modlitwa wiernych…
Święta Góra Grabarka to prawosławne sanktuarium słynące z wielu uzdrowień. Wybudowana na wzgórzu cerkiew jest celem pielgrzymek z całej Polski. Miejsce to zasłynęło z cudownego ocalenia, od zarazy, po modlitwach mieszkańców do cudownej ikony Spasa Izbawnika w 1710 roku.
Każdego roku, 18 i 19 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, przybywają tu pielgrzymi z całego kraju. Liczba krzyży nieustannie rośnie, dlatego trudno stwierdzić, ile ich w danej chwili znajduje się na wzgórzu. Prawdopodobna liczba wystawionych tam krzyży wynosi już ponad 10 tysięcy. Każdego dnia maja Grabarka staje się miejscem spotkań młodzieży prawosławnej z całego świata. Zapraszamy na Zamojski „GOK Wysokie”.

GOK: EO