Światowy Dzień Kota w SP w Płoskiem

169

Szkoła Podstawowa w Płoskiem przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Kota, który przypada 17 lutego. Organizatorem wydarzenia była Pani Edyta Zając, szkolna bibliotekarka, która zaprosiła dzieci do wspólnego celebrowania tego dnia w kilku formach.

Jest to święto, które ma na celu podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzakom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. Zapoczątkowane we Włoszech w 1990 roku do Polski dotarło w 2006 roku.
Świętowanie Dnia Kota w Płoskiem podzielone zostało na kilka bloków. Pierwszy etap to konkurs plastyczny. Należało wykonać pracę dowolną techniką w formacie A4, która przedstawiała wymarzonego kota, kota z bajki lub osobistego kota. Wystawie prac w szkolnym holu towarzyszyła prezentacja żywych kotów. Każdy, kto chciał zaprezentować swoje zwierzątko mógł tego dnia przyjść z nim do szkoły i przedstawić wszystkim swojego pupila. Po prezentacji Pani Edyta zaprosiła do biblioteki na lekcję biblioteczną, gdzie dzieci mogły zapoznać się z literaturą, w której występują koty. Pani Edyta zaprezentowała między innymi takie pozycje: „Chory kotek”, „Kot w butach”, „Kot Bob i ja”, „O krakowskich psach i kleparskich kotach”,  „Zwierzęta dżungli”, „Cukierku, Ty łobuzie”, a także wiersze i rymowanki o kotach oraz serię książek z cyklu „Zaopiekuj się mną”, gdzie głównymi bohaterami są właśnie kotki.
Ostatnim etapem tego dnia było własnoręczne wykonanie balonowego kota. Z długich balonów z pomocą Pani Edyty każde dziecko zrobiło swojego kotka, którego mogło zabrać do domu. Za prace plastyczne każdy otrzymał słodki upominek.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych  wydarzeniach.

SP Płoskie