Podsumowanie warsztatów listopad-grudzień 2019 r. w Gminie Zamość

Miesiące listopad i grudzień 2019 r. obfitowały w twórcze spotkania warsztatowe na terenie całej Gminy Zamość. Organizatorem tych spotkań i warsztatów plastycznych było Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+.

Już od 04.11.2019 r. wystartowała druga tura warsztatów rękodzielniczych, których uczestnikami byli mieszkańcy licznych sołectw Gminy Zamość. W zajęciach wzięło udział około 800 osób. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe techniki plastyczne, nowe style, a także tradycyjny folklor. Wszystko to zawierały skrzętnie dobrane przez organizatorów tematy, które miały na celu podtrzymanie tradycji rękodzieła poprzez innowacyjne podejście do starych desek, donic, garnków, szkatułek, itp. Oto tematyka poszczególnych warsztatów: herbaciarka powertex, kamienne donice, gesso na desce, anioły, transfer fotografii, pisanka 3D metodą mix media, anioł a la powertex, garnek vintage, Mikołaje, bombka śniegowa, pisanka z efektem lustra, bombka biżuteryjna, bombka z krajobrazem zamkniętym w środku, bombka a la Glamour, foamiran, pisanka w stylu prowansalskim, drewniane magnesy, szkatułka powertex, pisanka ażurowa w stylu prowansalskim, florystyka, itp. Warsztaty odbyły się w następujących miejscowościach Gminy Zamość: Żdanów, Siedliska, Jatutów, Płoskie, Wólka Wieprzecka, Lipsko, Zarzecze, Wólka Panieńska, Białobrzegi, Wychody, Chyża, Bortatycze, Sitaniec, Kalinowice, Pniówek, Skokówka, Zawada, Skaraszów, Hubale, Łapiguz, Żdanówek, Wierzchowiny, Bortatycze Kolonia, Borowina Sitaniecka, Mokre, Szopinek, Wysokie, Białowola i Sitaniec Wolica.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom artystycznych zmagań za udział i kreatywność. Wasze pomysły, inne od naszego spojrzenia na dany temat, ciekawe i oryginalne podejście do rękodzieła, były dla nas inspiracją. Wy się uczycie od nas, a My od Was czerpiemy świeże spojrzenie na folklor w pracach ręcznych. Jako organizatorzy zauważamy wzrost poziomu artystycznego wśród amatorów sztuki rękodzieła na wsi. Już nie ma takich osób, które boją się pędzla i farb. Duża frekwencja świadczy o potrzebie organizowania takich spotkań. To nie tylko praca, ale i integracja lokalnej społeczności, wymiana pokoleń. Ludzie są otwarci, chętni, a nawet interesują się nowinkami w technikach plastycznych. Rękodzieło przechodzi renesans. Życzymy wszystkim, aby ten Nowy Rok 2020 był dla Was szczęśliwy i wyjątkowy, pełen sukcesów i energii do tworzenia dobra. Powodzenia!!!

Stowarzyszenie Kobiet 28+

tekst: Agata Piwko – prezes