Pierniczki przedszkolne w SP Żdanów

271

Dnia 12 grudnia 2019 r. w całej Szkole Podstawowej w Żdanowie unosił się zapach świątecznych pierniczków, które upiekły dzieci z oddziałów 3-latków i 6-latków. Aromat korzennych przypraw sprawił, że było czuć święta. Dzień był bardzo pracowity, bowiem tego dnia dzieci nauczyły się piec świąteczne pierniczki.

Dzieci najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe, przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto i wykrawały ciasteczka. Z pomocą naszym przedszkolakom przyszła pani dyrektor Anna Kowalczyk, którą zwabił na stołówkę aromatyczny zapach ciasteczek. Efektem pracy przedszkolaków były pełne blaszki pierniczków, które zostały upieczone pod czujnym okiem Pań, pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku. Pieczenie pierniczków było nie tylko bogatą lekcją kulinarną, lecz również wspaniałą zabawą i integracją międzyoddziałową.

Pierniczki, aby mogły z dumą prezentować się na świątecznym stole, zostały oczywiście pięknie udekorowane. Ozdabianie ciastek to jedna z tradycji Świąt Bożego Narodzenia, a jeżeli robi się to wspólnie z najbliższymi, wtedy każdemu robi się ciepło na sercu. Dnia 16 grudnia 2019 r. dzieci z grupy „Pszczółki” ze szkoły w Żdanowie wraz z rodzicami w ramach przygotowań do zbliżających się świąt, dekorowały pachnące pierniczki, które kilka dni wcześniej same upiekły. Wspólnie z rodzicami pierniczki ozdabiały również dzieci z grupy „Biedronek”. Z kolei przedszkolaki z najmłodszych grup, czyli „Żabki” i „Skrzaty”, pracowały ze swoimi paniami.

Zapach korzennych przypraw roznosił się przyjemnym aromatem po całej szkole, a sale przedszkolne „Pszczółek” i „Biedronek” pełne były rodziców. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pod kierunkiem swoich najbliższych oraz wychowawczyń lukrowały swoje ciasteczka, zdobiąc je barwnymi posypkami, cukrowymi pisakami i kolorowymi piankami. Każdy pierniczek wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Po skończonej pracy nastąpił najprzyjemniejszy moment, czyli smakowanie przygotowanych ciasteczek. Serdecznie dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie i włączenie się w nasze świąteczne przedsięwzięcie.

SP Żdanów – Diana Luchowska