Niemożliwe stało się możliwe- indywidualne warsztaty podczas pandemii już za nami

Zdalne warsztaty w Gminie Zamość – maj 2020 – zajęcia zrealizowane w ramach dotacji „Wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej poprzez wdrażanie programu pobudzania aktywności lokalnej”. Organizator: Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+.

Wydawałoby się, że w okresie pandemii, która trwa od marca tego roku, wszelakie działania i inicjatywy w sołectwach Gminy Zamość są niemożliwe. Jednak Stowarzyszenie pokazało, że można. Wystarczy tylko znaleźć rozwiązanie i pomysł, aby wszystko kręciło się dalej. Po wielu dyskusjach i przygotowaniach znaleźliśmy sposób na przeprowadzenie warsztatów rękodzieła i warsztatów kulinarnych w sołectwach Gminy Zamość.
W maju na stronie Stowarzyszenia Kobiet 28+, na portalu społecznościowym Facebook i na stronie internetowej Gminy Zamość ukazały się 2 pierwsze filmiki instruktażowe – tutoriale. Na podstawie owych nagrań uczestnicy wykonali „Transfery na desce” oraz „Sakiewki z mięsem”. Każdy pracował indywidualnie w swoim domu, przestrzegając obwarowań dotyczących zakazu tworzenia zgromadzeń. Osoby zaangażowane do udziału w warsztatach otrzymały od stowarzyszenia bezpłatnie materiały plastyczne i artykuły spożywcze, z których powstać miały obrazy i dania.
To było naprawdę duże i nowe wyzwanie dla instruktorów i załogi stowarzyszenia. Powstały 2 tutoriale w formie filmików: „Transfer fotografii na desce”, autorstwa Agaty Piwko, i „Chinkali – sakiewki z mięsem” Renaty Jędrzejewskiej. W zdalnych warsztatach o tematyce rękodzielniczej wzięły udział następujące miejscowości: Wychody, Zawada i Wólka Wieprzecka. A w warsztatach kulinarnych Łapiguz, Białowola i Chyża. Panie, uczestniczki zmagań warsztatowych, do tematu podeszły bardzo profesjonalnie. Ku naszemu zaskoczeniu same gospodynie nagrywały swoje filmiki dokumentujące zmagania artystyczne i kuchenne oraz przeprowadzały obszerną fotorelację ze swojej pracy. Wszystko trafiło do naszego archiwum. GRATULUJEMY!!! Chcielibyśmy nadmienić, że grupy warsztatowe liczyły w każdej z miejscowości co najmniej 15 osób, a rekrutacją zajęły się Panie przewodniczące poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Wychody – Teresa Kostur, KGW Zawada – Anna Zgnilec, KGW Wólka Wieprzecka – Urszula Kyc, KGW Łapiguz – Elżbieta Sereda, KGW Białowola – Wioletta Fusiarz, KGW Chyża – Małgorzata Szatraj. Bardzo dziękujemy Wam za pomoc!!!
Cieszymy się, że nasze samouczki pomogły Wam poznać nową technikę plastyczną, jaką jest transfer, oraz że mogliście zgłębić przepis na chinkali. Ważne jest to, że nabyliście nowe umiejętności, które na pewno wykorzystacie podczas organizowanych lokalnie spotkań.
Kochani, mamy dla Was dobre wieści – niebawem ruszamy z warsztatami na całą Gminę Zamość. Oczywiście, nie zapominamy o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i dezynfekcji podczas spotkań niewielkich grup. Niebawem harmonogram.
Do zobaczenia niebawem.

Agata Piwko – prezes Stow. Kobiet 28+